stetoskop

i

Autor: Pixabay.com

Opieka zdrowotna

Od 1 lutego kolejne zmiany w szpitalach. NFZ: pacjenci szybciej otrzymają pomoc

2023-02-01 12:43

Od 1 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pierwsze dni pobytu chorego w szpitalu. Jak podaje portal rynekzdrowia.pl Fundusz przekonuje, że dzięki temu pacjenci zyskają szybszą pomoc, a placówki co najmniej 200 mln zł dodatkowo.

Duże zmiany dla pacjentów i szpitali

Od 1 lutego zmianie ulegają zasady rozliczeń za pobyt pacjentów w szpitalach. Zgodnie z nowymi założeniami wzrosną stawki za pierwsze dni pobytu chorego. "NFZ nadal będzie płacił pełną stawkę w przypadku hospitalizacji rozliczanej w JGP od trzeciego dnia pobytu pacjenta w szpitalu" - tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Paweł Florek, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ. "Zmianie ulega natomiast wysokość stawki za pierwszy i drugi osobodzień hospitalizacji" - dodaje Florek.

Fundusz wyjaśnia, że: a przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc. Zmiany te zapewnią "większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów".

- Będą otrzymywać szybciej adekwatną pomoc medyczną i dlatego będą mogli szybciej opuścić szpital, ograniczając tym samym ryzyko np. zakażenia. Minimalizowane będzie też obciążenie psychiczne pacjentów związane z pobytem w szpitalu. W efekcie hospitalizacje, które nie wiążą się z poważnym problemem zdrowotnym i nie wymagają skomplikowanej diagnostyki, nie będą przedłużane. Niemniej, o czasie hospitalizacji decyduje lekarz, który opiekuje się pacjentem - podkreśla Florek.

Sonda
Darmowe testy w aptekach to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze