Apteka

i

Autor: Getty Images

Zła wiadomość dla pacjentów. Ceny leków w aptekach pójdą w górę

2022-06-01 12:31

Na razie branża farmaceutyczna silnie stawia czoło inflacji. Średnia cena detaliczna w kwietniu wzrosła o 5,2 proc. To wciąż znacznie mniej niż wskaźnik inflacji. Przedstawiciele firm farmaceutycznych wskazują jednak, że bardzo silny wzrost kosztów transportu, produkcji i pracy będzie wymuszał podwyżki na producentach, które zobaczymy niebawem w aptekach.

Inflacja 2022. Ile będą kosztować leki?

Główny Urząd Statystyczny podał, że w kwietniu ceny wyrobów farmaceutycznych podrożały o 2,6 proc. w porównaniu do 2021 roku. Z kolei według danych PEX PharmaSequence wynika, że procent, o jaki wzrosła cena leków w porównaniu z ubiegłym rokiem wynosi 5,2 proc., przy czym na koniec kwietnia, a początek maja 2022 r ceny wzrastały o 4,1 proc. Eksperci alarmują, że Polacy będą musieli przygotować się na jeszcze wyższe podwyżki, a producenci tłumaczą, że już teraz mierzą się z większymi kosztami produkcji.

Dlaczego drożeją leki w aptekach?

Większość substancji, które stanowią niezbędny element produkcji w krajach europejskich pochodzi z Chin. Jak podaje organizacja Krajowi Producenci Leków, ok 80 proc. substancji czynnych pochodzi z Azji i wykorzystywanych jest na Starym Kontynencie. Jak wylicza Krzysztof Kopeć, na rosnącą cenę wyrobów medycznych składa się cena transportu morskiego z Szanghaju do Rotterdamu. Wzrosły one o 544 proc. w ciągu ostatniego roku. Do tego ceny frachtu lotniczego, którego cena wzrosła o 104 proc. na trasie Hongkong-Europa i o 171 proc. na trasie Frankfurt-Ameryka Północna.

Prezes PZPPF zaznacza, że ceny energii w firmach wzrosły o 98 proc., koszt gazu wzrósł o 80 proc., woda o 20 proc. i o 150 proc. wzrosły koszty utylizacji odpadów.

Z kolei dyrektor Izby POLFARMED dr Paulina Skowrońska tłumaczy, że wzrosły nie tylko ceny energii, ale i surowców do wytwarzania wyrobów leczniczych i ich opakowań. Podaje przykład, że choćby cena spirytusu w ciągu roku wzrosła o ok. 80 proc., który jest składnikiem wielu leków. - podaje portal Business Insider.

EKG 2022: Jacek Niewęgłowski

Czy w aptekach zabraknie leków?

Prezes PZPPF Krzysztof Kopeć wyznał, że branża farmaceutyczna zaproponowała rozwiązania, dzięki którym w sytuacjach jak np. wzrost inflacji rocznej powyżej 5 proc., będzie można zaindeksować urzędowe ceny zbytu leków refundowanych. Dodatkowo, oczekuje zapewnienia płynności dostaw energii i tarczy w postaci obniżenia cen za prąd bądź dofinansowanie do energooszczędnych źródeł energii. Na chwilę obecną jednak nie dokonano zmian w regulacjach.

Zdaniem dr Pauliny Skowrońskiej, dyrektor Izby POLFARMED, w polskich aptekach nie powinno dojść do sytuacji, w której zabraknie leków. Problemem natomiast mogłyby się okazać bardzo wysokie ceny energii i dostęp do surowców. Nieuniknione jednak będą wzrosty cen wyrobów medycznych.

Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Najnowsze