autostrada

i

Autor: Pixabay

Inwestycja drogowa

Od Bałtyku do Czech. Zbliża się koniec budowy autostrady A1

2022-11-27 17:32

Autostrada A1 nazywana jest "drogowym kręgosłupem kraju". Ku uciesze drogowców zbliża się zakończenie budowy trasy ciągnącej się od Morza Bałtyckiego aż do Czech. Ostatni fragment miał być oddany do końca roku - udało się tego dokonać przed wyznaczonym terminem.

Autostrada A1. Odcinek oddany wcześniej niż zakładano

Budowa autostrady A1 kończy się właśnie w województwie łódzkim. Jak informuje portal money.pl wykonawca ostatniego z brakujących odcinków trasy (Piotrków Trybunalski-Kamieńsk) oddał do użytku 7-kilometrowy fragment drogi w kierunku Katowic. Tym samym na całej długości A1 od Pomorza do granicy z Czechami kierowcy mają do dyspozycji dwie jezdnie.

Za budowę ostatniego etapu autostrady odpowiedzialna była firma Mirbud Skierniewice. Zgodnie z jej zapowiedziami, druga jezdnia miała zostać oddana do końca 2022 roku - udało się to wcześniej - 25 listopada 2022 roku. Drogowcy udostępnili kierowcom drugą jezdnię. Dzięki czemu na trasie mogą korzystać z trzech pasów w obu kierunkach.

Jaka prędkość aktualnie obowiązuje na autostradzie A1?

Aktualnie nie obowiązuje na niej dopuszczalna prędkość autostradowa.

"W dalszym ciągu bowiem poruszamy się po placu budowy. Jadący w kierunku południowym  mimo że mają do dyspozycji jezdnię o trzech pasach ruchu, mogą poruszać się z prędkością 100 km/h (...)Na jezdni prowadzącej w kierunku Łodzi, po której dotychczas jeździliśmy w obu kierunkach, sytuacja wygląda jeszcze inaczej. Wykonawca dopiero teraz będzie mógł usunąć tzw. separatory i nanieść docelowe oznakowanie poziome" - wyjaśniła GDDKiA na łamach money.pl.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreśliła, że do czasu zakończenia tego etapu, na jezdni w kierunku Łodzi i Gdańska obowiązywać będzie ograniczenie do 70 km/h.

"Oceniamy, że przy obecnej pogodzie zajmie to około miesiąca. Dopiero wówczas limit prędkości zostanie podniesiony do 100 km/h dla jadących w stronę Łodzi i Gdańska" - cytuje GDDKiA portal money.pl. Ostateczne oddanie A1 i podniesienie limitu do 140 km/h nastąpi wiosną.

Autostrada A1. Ile kosztowała inwestycja?

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ok. 81 km istniejących odcinków dróg - A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy - to ponad 2,8 mld zł. Całkowita wartość projektu to ok. 3,5 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - poinformował portal money.pl.

Sonda
Czy autostrady w Polsce powinny być darmowe?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze