UOKiK zgodził się na fuzję Orlen-PGNiG. W Polsce powstanie multienergetyczny gigant

i

Autor: EAST NEWS UOKiK zgodził się na fuzję Orlen-PGNiG. W Polsce powstanie multienergetyczny gigant

Odważna decyzja PGNiG! Spółka planuje rozpocząć odwierty poszukiwawcze... na Ukrainie

2022-02-22 9:57

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje w tym roku uruchomienie odwiertów poszukiwawczych na złożu w obwodzie lwowskim, którego 85 proc. kupił w ubiegłym roku – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski we wtorek (22.02.2022) w Programie I Polskiego Radia. Prezes spółki gazowej odpowiadał także na pytania o to, jaka jest skala dostaw gazu ze strony PGNiG na Ukrainę.

Nabyliśmy w ubiegłym roku 85 proc. w złożu w obwodzie lwowskim, przy samej granicy, to jest naturalna kontynuacja naszych złóż przemyskich. Przymierzamy się do uruchomienia odwiertów poszukiwawczych. To jest planowane na ten rok" - powiedział prezes PGNiG. "Obserwujemy obecną sytuację z niepokojem, ale prace są kontynuowane” - dodał. Prezes spółki gazowej odpowiadał także na pytania o to, jaka jest skala dostaw gazu ze strony PGNiG na Ukrainę.

Takie działania są prowadzone, choćby w tym roku, ale i w latach ubiegłych były realizowane dostawy gazu na Ukrainę. To nie są ilości, które Ukrainie zapewnią bezpieczeństw gazowe w pełnej skali, bo są ograniczenia infrastrukturalne, poza tym PGNiG w pierwszej kolejności zabezpieczamy interes polskich dostawców gazy. Więc ilości nie są duże" - powiedział. "Pewne ilości zabezpieczamy i w tym roku miała miejsce transakcja, kiedy amerykańskie LNG zaimportowane przez Świnoujście trafiło na Ukrainę” – wskazał prezes PGNiG.

Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji: USA powinny angażować się w Trójmorze

Na początku lutego PGNiG informowało o zakupie ładunku amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji miał trafić poprzez polski system gazociągów na Ukrainę. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.

 Czytaj także: Ekoterroryści z Brukseli dobiją kolejną branżę. Przez pakiet klimatyczny zagrożonych jest 3,5 tys. miejsc pracy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to spółka giełdowa, zajmująca się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze