Kraków mieszkania

i

Autor: Wikimedia

Rynek mieszkań

Ograniczenia w nabywaniu mieszkań coraz bliżej. Kogo to dotyczy?

2023-01-30 10:40

Rząd szykuje ograniczenia w nabywaniu mieszkań! Celem jest uderzenie w fundusze i inwestorów, którzy kupują w Polsce lokale w ilościach "hurtowych", co zmniejsza ofertę dla Polaków szukających własnych czterech katów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział na czym będzie polegał projekt.

Rząd pracuje nad ograniczeniami w nabywaniu mieszkan

Jak powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Buda, trwają obecnie dyskusje nad obecnym kształtem ustawy ograniczającej kupno mieszkań. W ciągu tygodnia zapadnie decyzja, jak będzie wyglądać umowa. Przyznał również, że rząd może zając się projektem już w lutym.

- Trwają dyskusje, jaki ostateczny kształt będzie miała [ustawa - dop. red.] i jak szybko będziemy procedować. W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek - powiedział minister rozwoju w rozmowie z PAP

Jakie będą ograniczenia w nabywaniu mieszkań? Kogo będą dotyczyć?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustaw o ograniczeniu w nabywaniu lokali mieszkalnych. W projekcie założono, że instytucje, fundusze inwestycyjne, jak indywidualni inwestorzy, którzy posiadają co najmniej pięć lokali mieszkalnych, będą mogli kupić tylko jedno mieszkanie na rok.

Od kupienia szóstego, lub kolejnego mieszkania będzie obarczone wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych wysokości 6 proc. (standardowo wynosi 2 proc.). Ponadto podatek ma być stosowany także na rynku pierwotnym.

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Czy zakup mieszkań powinien być ograniczony?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze