Oliwa

i

Autor: Shutterstock

Ceny

Oliwa z oliwek drożeje na potęgę. Wzrost o 50% w ciągu roku

2024-02-28 16:47

Ceny żywności rosną, zmiany cen na sklepowych półkach są odczuwalne dla wszystkich. Niektóre kategorie produktów spożywczych drożeją bardziej niż reszta. Rekordy wszech czasów osiągnęły ziarna kakaowca. Niestety, w podobną tendencję wpisuje się oliwa z oliwek. W południowych krajach UE produkt podrożał o 70% w skali roku.

Oliwa z oliwek drożeje mocno, nad Morzem Śródziemnym najmocniej

Oliwa z oliwek, kluczowy produkt na południu Europy, zdrożał w Portugalii i Grecji o niemal 70%, w Hiszpanii o ponad 60%  licząc rok do roku - podaje serwis euronews.com.  W całej UE ceny zdrowego tłuszczu wzrosły średnio o 50%.

Publikacja Euronews wskazuje na ogromną rozpiętość skali wzrostów cen – zdecydowanie najbardziej podrożało w krajach śródziemnomorskich, gdzie oliwa z oliwek jest podstawą kuchni.

W innych państwach UE ceny poszły w tym samym kierunku ale mniej – w Rumunii, Holandii i Irlandii oliwa zdrożała o kilkanaście procent.

Największe wzrosty na szczęście ominęły Polskę. Nad Wisłą oliwa z oliwek zdrożała o 20% w skali roku (dane ze stycznia 2024).

Jakie alternatywy, gdy oliwa z oliwek osiąga rekordowe ceny?

Oliwa z oliwek jest powszechnie uważna za synonim zdrowego tłuszczu. Jednak po spojrzeniu na kluczowy wskaźnik, jakim są proporcje kwasów omega-3 do omega-6, okazuje się, że konkurencja jest mocna, niekiedy znacznie tańsza.

Polska jest światową potęgą w produkcji rzepaku. Jeśli dobrze przejrzeć oferty, to okazuje się, że zdrowy olej rzepakowy (tłoczony na zimno, nierafinowany) jest kilkukrotnie tańszy niż oliwa z oliwek. W dodatku proporcja kwasów omega-3 do omega-6 jest lepsza.

Wyjątkowy wśród zdrowych tłuszczów jest olej lniany – w przeciwieństwie do pozostałych zdrowych tłuszczów, przeważają tam kwasy omega-3. Realnie może zabraknąć w diecie jedynie kwasów omega-3.

Notowania oliwy z oliwek są zdecydowanie negatywną wiadomością dla fanów tego produktu. Jednak alternatyw nie brakuje, zwłaszcza nad Wisłą.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze