żłobek

i

Autor: pixabay.com Opiekunki z warszawskich żłobków apelują do prezydenta stolicy o podwyżki

Opiekunki w żłobkach chcą podwyżek! Wystosowały apel

2022-07-01 8:12

Opiekunki w żobkach w Warszawie napisały list do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o podwyżki. Polityk nie udzielił im jednak odpowiedzi. Pracowniczki wskazują, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza.

Opiekunki żłobków domagają się podwyżek

Na początku czerwca PAP poinformowała, że część opiekunek zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zwróciła się do prezydenta Warszawy o podwyżki wynagrodzeń. W liście skierowanym do Trzaskowskiego wskazały, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza.

Skarżyły się, że "odchodzenie z pracy, a co za tym idzie braki w personelu, natłok piętrzących się obowiązków, niskie pensje, powodują narastającą frustrację i chęć szukania lepiej płatnej pracy przy mniejszej odpowiedzialności".

"Chciałybyśmy, aby nasza praca, doświadczenie zawodowe oraz posiadane wykształcenie były opłacane adekwatnie do wykonywanych obowiązków i spoczywającej na nas odpowiedzialności za dzieci" - podkreśliły.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Czy opiekunki żłobków otrzymają podwyżki?

PAP zwróciła się wówczas do stołecznego ratusza z pytaniem o możliwość podwyżek. W odpowiedzi miejskie służby prasowe zapewniły, że "trwa analiza możliwości budżetowych w zakresie przeprowadzenia regulacji płac dla pracowników Zespołu Żłobków m.st. Warszawy".

"Od czasu wysłania listu do pana prezydenta minęło już półtora miesiąca, a odpowiedzi wciąż nie mamy. Czujemy się zawiedzione" – powiedziała jedna z sygnatariuszek pisma do Trzaskowskiego. Dodała, że dotychczasowe obietnice rozwiązania problemu składane przez kierownictwo nie przełożyły się na wzrost pensji. "W czerwcu dostałyśmy tyle, co zwykle" – dodała.

Ile zarabiają opiekunki w żłobku

W sprawę zaangażował się radny z Targówka Cezary Wąsik (Solidarna Polska). W interpelacji zwrócił się o zabezpieczenie środków finansowych na podwyżki dla pracowników żłobków.

"Pensje opiekunów są zbyt niskie, często nieznacznie różnią się od zarobków pracowników niepedagogicznych. Prowadzi to do tego, że część opiekunów wypowiada umowy o pracę" – powiedział PAP.

Podkreślił, że "przy nadwyżce, która w miejskim budżecie wyniosła w ubiegłym roku ponad 1 mld zł, z pewnością można znaleźć środki na podwyżki dla pracowników, bo inaczej będą kłopoty z zapewnieniem opieki w żłobkach i komfortu życia mieszkańców".

Sonda
Oddajesz dzieci do żłobka?

Według przekazanych PAP informacji średnie wynagrodzenie opiekunów zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy wynosi dla starszego opiekuna - 4624 zł, opiekuna - 4435 zł, a młodszego opiekuna - 3822 zł.

We wszystkich 72 placówkach pracuje ponad 1400 opiekunek. Obecnie jest 55 wakatów. Od początku 2022 roku w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zatrudniono 78 pracowników z grupy stanowisk opiekuńczych, natomiast umowy rozwiązały 62 osoby.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze