żłobek

i

Autor: pixabay.com Opiekunki z warszawskich żłobków apelują do prezydenta stolicy o podwyżki

Opiekunki w żłobkach chcą podwyżek! Wystosowały apel

2022-07-01 8:12

Opiekunki w żobkach w Warszawie napisały list do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o podwyżki. Polityk nie udzielił im jednak odpowiedzi. Pracowniczki wskazują, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza.

Opiekunki żłobków domagają się podwyżek

Na początku czerwca PAP poinformowała, że część opiekunek zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zwróciła się do prezydenta Warszawy o podwyżki wynagrodzeń. W liście skierowanym do Trzaskowskiego wskazały, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza.

Skarżyły się, że "odchodzenie z pracy, a co za tym idzie braki w personelu, natłok piętrzących się obowiązków, niskie pensje, powodują narastającą frustrację i chęć szukania lepiej płatnej pracy przy mniejszej odpowiedzialności".

"Chciałybyśmy, aby nasza praca, doświadczenie zawodowe oraz posiadane wykształcenie były opłacane adekwatnie do wykonywanych obowiązków i spoczywającej na nas odpowiedzialności za dzieci" - podkreśliły.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Czy opiekunki żłobków otrzymają podwyżki?

PAP zwróciła się wówczas do stołecznego ratusza z pytaniem o możliwość podwyżek. W odpowiedzi miejskie służby prasowe zapewniły, że "trwa analiza możliwości budżetowych w zakresie przeprowadzenia regulacji płac dla pracowników Zespołu Żłobków m.st. Warszawy".

"Od czasu wysłania listu do pana prezydenta minęło już półtora miesiąca, a odpowiedzi wciąż nie mamy. Czujemy się zawiedzione" – powiedziała jedna z sygnatariuszek pisma do Trzaskowskiego. Dodała, że dotychczasowe obietnice rozwiązania problemu składane przez kierownictwo nie przełożyły się na wzrost pensji. "W czerwcu dostałyśmy tyle, co zwykle" – dodała.

Ile zarabiają opiekunki w żłobku

W sprawę zaangażował się radny z Targówka Cezary Wąsik (Solidarna Polska). W interpelacji zwrócił się o zabezpieczenie środków finansowych na podwyżki dla pracowników żłobków.

"Pensje opiekunów są zbyt niskie, często nieznacznie różnią się od zarobków pracowników niepedagogicznych. Prowadzi to do tego, że część opiekunów wypowiada umowy o pracę" – powiedział PAP.

Podkreślił, że "przy nadwyżce, która w miejskim budżecie wyniosła w ubiegłym roku ponad 1 mld zł, z pewnością można znaleźć środki na podwyżki dla pracowników, bo inaczej będą kłopoty z zapewnieniem opieki w żłobkach i komfortu życia mieszkańców".

Sonda
Oddajesz dzieci do żłobka?

Według przekazanych PAP informacji średnie wynagrodzenie opiekunów zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy wynosi dla starszego opiekuna - 4624 zł, opiekuna - 4435 zł, a młodszego opiekuna - 3822 zł.

We wszystkich 72 placówkach pracuje ponad 1400 opiekunek. Obecnie jest 55 wakatów. Od początku 2022 roku w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zatrudniono 78 pracowników z grupy stanowisk opiekuńczych, natomiast umowy rozwiązały 62 osoby.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze