Deklaracje PIT. Jak rozliczyć PIT?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Jak rozliczyć PIT?

Kończy się czas dla przedsiębiorców! Muszą podjąć kluczową decyzję

2022-02-21 13:14

To bardzo ważny termin, który będzie rzutował na finanse przedsiębiorstwa przez cały rok. Wpływa on m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość. Można wybrać skalę podatkową PIT, tzw. podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Termin ten dotyczy tych przedsiębiorców, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 r. Podpowiadamy jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji.

To co istotne, to również fakt iż, począwszy od tego roku stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też, bezpośredni wpływ na płaconą  składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń br.  Tu kluczową zmianą  będzie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Wartości składki nie zaliczymy również do kosztów uzyskania przychodu. Będzie to duża zmiana, dotychczas bowiem niemal 90 proc. wartości odprowadzanej składki zdrowotnej podlegało odliczeniu od podatku dochodowego.

Jak czytamy na stronie infakt.pl wysokość składki zdrowotnej dla rozliczających się na podstawie podatku liniowego wyniesie 4,9 proc. dochodu firmy. Wysokość składki odprowadzanej w danym miesiącu obliczana będzie na podstawie dochodu wykazanego w poprzednim miesiącu. Jednocześnie jak czytamy na portalu, Polski Ład wprowadza także pojęcie składki minimalnej – płaconej w przypadku braku dochodu, poniesienia straty lub dochodu poniżej minimalnego wynagrodzenia. Ta określona została jako 9 proc.minimalnego wynagrodzenia. Pensja minimalna w 2022 roku została określona na 3010 zł. Łatwo zatem wyliczyć, że minimalna składka wyniesie 270,90 zł.

Czytaj również: Absurd w Polskim Ładzie! Biedniejsi zapłacą więcej niż bogacze

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych  składka zdrowotna będzie miała stałą kwotę uzależnioną od rocznych przychodów z ewentualną możliwością skorzystania z ulgi dla dużych rodzin. Przychody poniżej 60 tys. zł – składka zdrowotna jako 9 proc. od kwoty 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 320 zł)przychody w przedziale 60 tys. – 300 tys. zł – składka zdrowotna jako 9 proc. od kwoty 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 540 zł)przychody powyżej 300 tys. zł – składka zdrowotna jako 9 proc. od kwoty 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 960 zł) - wylicza portal. 

W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]

Fakt, iż liniowcy i przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej będą rozliczać się według stawki uzależnionej od dochodu, wiąże się z comiesięcznym obowiązkiem informowania ZUS o osiąganych dochodach. Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek złożenia rocznego sprawozdania w kwestii składki zdrowotnej. Będzie to oddzielny dokument dołączany do rocznego rozliczenia PIT -czytamy na stronie portalu. 

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania?

Składka zdrowotna to jeden z istotniejszych czynników mających wpływ na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednak jest jeszcze kilka innych kluczowych elementów, jak chociażby to czy chcesz odliczać koszty uzyskania przychodów, a przy tym warto zastanowić się, jak duże wydatki związane z działalnością gospodarczą będziesz ponosił. Oprócz tego należy m.in. rozpatrzeć czy chcesz rozliczać się z małżonkiem, czy chcesz korzystać z ulg podatkowych jaką księgowość chcesz prowadzić, bo różne formy opodatkowania wiążą się z różnym zakresem obowiązków ewidencyjnych i księgowych.  

Jeżeli takie wydatki, na przykład związane z zakupem towarów usług czy wyposażenia, będą znaczne, zastanów się chcesz wybrać formę, która nie daje możliwości uwzględnienia w rachunku podatkowym kosztów uzyskania przychodów. Może się bowiem okazać, że jeżeli wybierzesz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to pomimo korzystniejszej stawki podatkowej, zapłacisz wyższe podatki, niż gdybyś wybrał podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych. Będzie to wynikać z braku możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów"- czytamy na stronie biznes.gov.pl

Sonda
Polski Ład. Jakie zmiany w podatkach Cię czekają?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki