Świadczenie postojowe - nadchodzi ważny termin
W czasie pandemii wiele małych firm musiało wstrzymywać swoją działalność. Wielu osobom należało się świadczenie postojowe. Było to świadczenie postojowe dla pracowników, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, świadczenie postojowe dla samozatrudnionych czy wykonujących umowy cywilnoprawne. Jednak w tej sprawie trzeba złożyć stosowny wniosek. Do 16 sierpnia 2022 r. można złożyć do ZUS wnioski o świadczenie postojowe: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6, RSP-SK.
Wnioski o świadczenie postojowe można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, także za pośrednictwem strony gov.pl.
Świadczenie postojowe to rozwiązanie ujęte w tzw. „tarczy antykryzysowej”, które przewidziane zostało dla wsparcia między innymi osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Z założenia to jednorazowe świadczenie, które przysługuje na wniosek. Jednak ze względów epidemicznych Rada Ministrów mogła, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przyznać ponowną wypłatę świadczenia postojowego, dla osób, które otrzymały to świadczenie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
Polecany artykuł:
Świadczenia postojowe. Do kiedy składać wniosek do ZUS?
Pandemia koronawirusa wybuchła na świecie na początku 2020 roku. W Polsce pacjent zero pojawił się w marcu 2020 roku. Chwilę po tym chorych na COVID-19 zaczęło lawinowo przybywać. Rząd wprowadził liczne restrykcje. Wśród nich znalazło się m.in. zamknięcie wybranych firm i przymusowe wolne dla wielu pracowników i samozatrudnionych. Aby osoby te nie traciły środków do życia, wprowadzono m.in. świadczenie postojowe.