Miliardowe kwoty na podatki

Te firmy płacą największe podatki w Polsce. Zaskakujące zestawienie

2022-08-02 11:39

Miliardowe kwoty trafiły do Skarbu Państwa na skutek odprowadzania podatków przez jedne z największych przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszej czołówce znalazła się firma PGE, Orlen i PGNiG. Dzięki jakim podatków budżet publiczny najbardziej się wzbogacił?

Te firmy płacą największe podatki w Polsce. Dokonano analizy

Portal Business Insider dokonał analizy, którą objął aż 70 spółek giełdowych. Wyliczył, ile dana firma wydaje najwięcej pieniędzy na podatki. Okazuje się, że w 2022 r. pierwszych dziesięciu największych płatników podatków w Polsce wniosło do budżetu państwowego aż 74,7 mld zł. Dwa lata ta kwota opiewała na wysokość 60,7 mld zł, a w 2019 r. było to 67,7 mld zł.

Najwięksi podatnicy w Polce. Te firmy zapłaciły milionowe kwoty

Z wyliczeń wynika, że na czele podatników stanęła firma PGE, Orlen i PGNiG. PGE zasiliła budżet kwotą 17 mld zł. PGE to obecnie największy producent energii w Polsce i choć inwestuje niebotyczne sumy pieniędzy w OZE, to wytwarza energię na węgiel brunatny i kamienny. W 2021 r. firma wydała aż 11,6 mld zł na nabycie uprawnień do emisji CO2. Większość trafiła do Skarbu Państwa, który te uprawnienia sprzedawał.

Przedsiębiorstwo PKN Orlen znalazło się na drugim miejscu, zaraz po PGE. Według wyliczeń w 2022 r. Orlen przeznaczył aż 9,9 mld zł do Skarbu Państwa.

Na trzecim miejscu największych płatników w Polsce jest PGNiG. W 2021 r. firma zasiliła budżet państwa o 8,1 mld zł. Większość pieniędzy pochodziła z CIT-u. PGNiG na skutek podwyżek cen gazu zarobiła ogromne sumy pieniędzy.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Jakie jeszcze przedsiębiorstwa płacą wysokie podatki?

Wśród pierwszej dziesiątki znalazła się także Biedronka i Play. Sieć Biedronka wraz z Hebe w 2021 r. zapłaciły 3,9 mld zł, z czego 1,8 mld zł to PIT i ZUS za 74 tys. pracowników. Firma Play z kolei zasiliła budżet państwa o 1,7 mld zł, z czego większość bo 1,4 mld pochodzi z podatku CIT.

Jakie podatki generują największe koszty?

Na podstawie analizy Business Insider można zauważyć, że najwięcej pieniędzy zostało przeznaczonych na budżet publiczny na skutek wpłat PIT i ZUS od zatrudnionych pracowników. Największych wpłat dokonała Grupa PZU.

W przypadku podatku CIT, największym płatnikiem w Polsce okazała się być firma PGNiG, która przeznaczyła 5 mld zł. Niewiele mniejszymi kwotami mogą pochwalić się banki np. Santander, ING Bank Śląski i mBank, które 2021 r. należały do dziesiątki największych płatników.

Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Najnowsze