Prof. Joanna Tyrowicz vs Adam Glapiński

i

Autor: Bostylfoto / Super Express; YouTube / Centrum Współpracy i Dialogu UW Prof. Joanna Tyrowicz vs Adam Glapiński

Prof. Joanna Tyrowicz w Radzie Polityki Pieniężnej?

Ostro krytykowała Glapińskiego, będzie dla niego pracowała. Prof. Joanna Tyrowicz dołączy do Rady Polityki Pieniężnej?

2022-07-21 13:30

Prof. Joanna Tyrowicz, która jeszcze niedawno krytykowała działania prezesa NBP Adama Glapińskiego, zastąpi Rafała Surę w Radzie Polityki Pieniężnej, o czym dowiedziało się RMF FM.

Profesor Joanna Tyrowicz w Radzie Polityki Pieniężnej

Jak ustalili dziennikarze z radia RMF FM, profesor Joanna Tyrowicz niedługo zasiądzie w Radzie Polityki Pieniężnej. W sierpniu lub najpóźniej we wrześniu zostanie wybrana przez Senat. Zastąpi Rafała Surę, który niespodziewanie złożył swoją rezygnację ze stanowiska. Tyrowicz z pewnością będzie wymagająca względem Adama Glapińskiego.

Express Biedrzyckiej: Marcin Kierwiński: Morawiecki zaraz wpadnie na pomysł, by opodatkować mech i chrust

Profesor Joanna Tyrowicz krytykowała Glapińskiego, teraz będzie jego wymagającym przeciwnikiem

Jeszcze w maju br podczas rozmowy z radiem RMF FM prof. Joanna Tyrowicz mówiła, że polska gospodarka w ciągu ostatnich kilku lat „jedzie” na paliwie konsumpcji, a nie inwestycji. Dodała, że „europejskie i amerykańskie gospodarki są w takiej fazie, że jesteśmy na szczycie i zaczynamy zwalniać”. Ostro krytykowała także cały proces dot. obniżaniem podatków, jak i podwyższaniem stóp procentowych. Jej zdaniem takie działanie jest bezcelowe. – Nie ma sensu stymulowanie gospodarki przez ministerstwo finansów poprzez obniżkę podatków i jednocześnie schładzanie gospodarki przez stopy procentowe. Jedno utrudnia drugie. Ani nie będziemy mieli takiej stymulacji, jaką byśmy chcieli, ani nie będziemy mieli tego schłodzenia, które byśmy chcieli – mówiła w maju w radiu RMF FM.

Profesor Joanna Tyrowicz jest specjalistką od rynku pracy, a w NBP pracowała latami. Została jednak wyrzucona na życzenie Adama Glapińskiego. Powodem były mocne oskarżenia o to, że prezes Narodowego Banku Polskiego chciałby widzieć dane, które są wygodniejsze dla polityki.

Sonda
Czy mocno odczuwasz podwyżki cen?
Najnowsze