Praca 4 dni w tygodniu zamiast 5 w Polsce? Nowe informacje!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Rewolucja na rynku pracy

Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy! Zaskakujące wyniki sondażu

2022-07-21 5:10

Ponad połowa Polaków opowiedziała się za 4-dniowym tygodniem pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego 19 lipca 2022 r. przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na próbie 1070 dorosłych Polaków. Dla wielu skrócenie czasu pracy niosłoby za sobą korzyści dla pracowników ale i pracodawców, jednak jak twierdzą eksperci, taka zmiana wiązałaby się ze zmniejszeniem zapotrzebowania na pracowników, jak i obniżeniem pensji.

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce 4-dniowego tygodnia pracy

Instytut Badań Pollster to firma badawcza, która zajmuje się przeprowadzaniem badań z wykorzystaniem nowych technologii. Specjalizuje się w badaniach rynku i organizacji. 19 lipca wykonała sondaż dotyczący 4-dniowego tygodnia pracy. Wzięli w nim udział dorośli obywatele, którzy ukończyli 18. rok życia. Polacy odpowiedzieli czy są za, czy jednak twierdzą, że takie rozwiązanie mogłoby zaburzyć rynek pracy. Okazuje się, że pomysł zachwala łącznie 53 proc. obywateli. 27 proc. z nich wyznało, że rząd powinien taką formę pracy jak najbardziej wprowadzić, a 26 proc. na pytanie czy to dobry pomysł, odpowiedziało, że “raczej tak”. Nie zabrakło także przeciwników, jednak ich było nieco mniej, bo łącznie 47 proc, z czego 24 proc. odpowiedziało, że 4-dniowy tydzień pracy absolutnie nie powinien zostać wprowadzony, z kolei 23 proc. na to samo zadane pytanie odpowiedziało “raczej nie”.

 4-dniowy tydzień pracy w Polsce. Czy to realny scenariusz? 

Wielu uważa, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś nieuchronnym i prędzej czy później zawita także do Polski. Proces tej zmiany jednak mógłby, a wręcz powinien potrwać przynajmniej kilka lat, jak nie całą dekadę. 

Skrócony czas pracy wprowadziła m.in. Islandia, gdzie taka forma pracy spotkała się z pozytywnym odbiorem, a sam rząd określa to jako ogromny sukces. Japonia obecnie jest w trakcie testowania, czy 4-dniowy tydzień pracy sprawdzi się na dłuższą metę. Dane pokazują, że odkąd w 2019 r. w firmie Microsoft w Japonii wprowadzono skrócony czas pracy, pracownicy zaczęli być bardziej wydajni. Do podobnych konkluzji doszła Nowa Zelandia, gdzie w firmie dot. planowania nieruchomości Perpetual Gar, odnotowano 24-proc. poprawę w kwestii równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. 

4-dniowy tydzień pracy mimo faktu, że pracownicy z pewnością mogliby być bardziej wydajni, czego dowodzą badania, to jednak w kwestii zarobków pojawiłyby się problemy. Taka forma pracy niosłaby ryzyko obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia obecnym pracownikom, jak i ilość stanowisk uległaby pomniejszeniu. 

Aktualnie w Polsce niektóre przedsiębiorstwa decydują się na to, aby jeden dzień w tygodniu, zazwyczaj piątek był lżejszym dniem, a ilość obowiązków zredukowana. Obecnie nie ma przepisów, dzięki którym 4-dniowy tydzień pracy byłby możliwy do wprowadzenia.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Polacy pracują więcej godzin niż większość Europejczyków

Jak wynika z danych od Eurostat, Polska utrzymuje się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o ilość przepracowanych godzin. Średnio jest to 40 godzin w tygodniu. Więcej w Europie pracują Grecy, a najmniej mieszkańcy m.in. Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec czy Finlandii. 

4-dniowy tydzień pracy w Polsce. Kto jest pomysłodawcą? 

Temat wprowadzenia do Polski mniejszej ilości godzin pracujących w postaci 4-dniowego tygodnia pracy nie zapoczątkował Donald Tusk, jak wielu uważa, bowiem o pomyśle mówiła już kilka lat temu partia Razem, która utworzyła projekt pod nazwą “Pracujmy krócej”. Zbierała wówczas podpisy od osób pozytywnie opowiadających się za skróceniem czasu pracy. Pomysł jednak nie znalazł się biurku prezydenta, a sam temat poruszył ponownie Donald Tusk w br. 

W 2020 r. politycy i liderzy lewicy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii podpisali się pod listem do przywódców krajów Unii Europejskiej, w którym przedstawili korzyści płynące ze skrócenia o jeden dzień czasu pracy i przekonywali jak bardzo jest to koniecznie. Projekt testuje obecnie Hiszpania bez obniżenia wynagrodzenia, a rząd pokrył część kosztów dla firm oferujących tymczasowo taki system pracy. 

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy?

Które karty i programy lojalnościowe naprawdę działają?

Włącz podcast i sprawdź, jak oszczędzać w trudnych czasach!

Listen to "Karty lojalnościowe i cashback - czy to się opłaca?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze