Oszczędzanie na emeryturę najlepszą lokatą? Jak złamać emerytalną enigmę [FELIETON]

2022-01-31 15:09
pieniądze/banknoty/złoty
Autor: SHUTTERSTOCK pieniądze/banknoty/złoty

Historia, nie tylko najnowsza, nauczyła nas Polaków radzić sobie w trudnych sytuacjach i czasem niestety nadal zdarza nam się omijanie przepisów. Wiele jest przyczyn takiego stanu rzeczy, jedną z nich jest niezrozumienie pojęcia wspólnoty, inną brak zaufania do państwa, czy jego aparatu. Umiejętność znajdywania twórczych rozwiązań jest bardzo dobra, źle, kiedy wykorzystywana jest w niecnych celach - pisze w felietonie dla "Super Biznesu" Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, prezes zarządu IZFIA.

PPE, PPK, IKZE i IKE

Cele mogą być też szczytne – te przyświecają mniej licznym, ale są i cele SMART (ang. mądre), czyli takie, które – powiedzmy – są pragmatyczne i do ich realizacji można zachęcić większą liczbę osób. Zwłaszcza, jeśli mogą przynieść im korzyści, np. w postaci dodatkowych pieniędzy na starość. Te korzyści często leżą na stole – np. możliwość niepłacenia podatków, wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy od państwa czy pracodawcy – wystarczy po nie sięgnąć. Trzeba jednak wiedzieć jak i niekoniecznie chodzi tu o zabiegi magiczne.

Choć to tylko nazwy produktów finansowych – PPE, IKE, IKZE, PPK to dla większości ludzi istna czarna magia. Jednak niedużym wysiłkiem można nazwy te odczarować. Wystarczy poświęcić dłuższą chwilę – doczytać np. w przewodniku emerytalnym, na blogach finansowych albo umówić się na rozmowę z doradcą finansowym. Odczarowanie nie powinno to być trudne, zwłaszcza że wszystkie te produkty są dobre i oferują sporo korzyści.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia

PPE (pracownicze programy emerytalne) i PPK (pracownicze plany kapitałowe) dają możliwość budowania dodatkowego kapitału emerytalnego wspólnie z pracodawcą – on finansuje całość lub część wpłat na nasze konto. Z kolei IKE (indywidualne konto emerytalne) czy IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) pozwalają pomnażać oszczędności bez konieczności zapłaty podatku od zysków, a IKZE pozwala nawet nie zapłacić części podatku dochodowego.

Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na przyszłą emeryturę?

Co z tym wszystkim wspólnego ma kombinowanie? Ano to, że warto użyć sprytu, by możliwości oferowane przez te produkty dodatkowego oszczędzania na emeryturę wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami i w najbardziej efektywny dla siebie sposób. Kiedy oszczędzamy 11 proc. swojego wynagrodzenia to oszczędzamy 11 proc. swojego wynagrodzenia. Koniec kropka. Kiedy jednak oszczędzamy 11 proc. swojego wynagrodzenia we wspomnianych produktach mamy efekt oszczędzania 15 proc. swojego wynagrodzenia.

Warto zatem przysiąść, złamać emerytalną enigmę i pokombinować tak, by odkładając mniej odłożyć dużo więcej. Gra warta jest świeczki. Tym bardziej, że wszystko odbędzie się w majestacie prawa – każdy z tych produktów jest ściśle regulowany, a oferujące je instytucje podlegają nadzorowi państwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze