41 proc., kupując żywność, patrzy głównie na ceny

i

Autor: pexels 41 proc., kupując żywność, patrzy głównie na ceny

Otwórzcie sklepy w niedzielę. Czy to koniec z zakazem handlu w niedzielę?

2022-03-01 11:53

Pod koniec ubiegłego tygodnia rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że w województwach podkarpackim i lubelskim możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. "W województwie podkarpackim i lubelskim, jest możliwe otwarcie sklepów w niedzielę ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, wyższego dobra" - czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera. To była odpowiedź na apel minister rodziny i polityki społecznej, która zalecała otwarcie sklepów w tych województwach. Jednak zdaniem prezesa Pracodawcy RP zmiany powinny objąć całą Polskę.

Na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie Mueller był dopytywany o to, gdzie konkretnie i w jakich sytuacjach mogą być otwarte sklepy w niedziele. - Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzisiaj otwarcie sklepu w niedzielę na terenie województwa lubelskiego czy podkarpackiego - w przypadku gdy ktoś z uchodźców, z osób, które przemieszczają się z terenu Ukrainy, uciekają przed wojną, że otwarcie sklepu jest w tym wypadku ratowaniem większego dobra - stwierdził Mueller.

Zapowiedział, że przepisy będą zmieniane w taki sposób, aby "powołanie się na klauzulę generalną było niepotrzebne". Zmiany mają precyzować, aby w odpowiedni sposób móc wskazać, w których miejscach sklepy mogą działać w niedziele. - Na ten moment można spokojnie powiedzieć, że dotyczy to województwa lubelskiego i podkarpackiego. Lada moment przepisy będą uregulowane, by nie było żadnych wątpliwości - dodał Müller.

Wojna na Ukrainie. Dym nad miastem

Stan wyższej konieczności

Wcześniej Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zaapelowała na Twitterze, aby "ze względu na stan wyższej konieczności" otworzyć sklepy w województwie podkarpackim i lubelskim. - Jestem w kontakcie z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne - zapewniła szefowa resortu na Twitterze. Odpowiedział jej prezes zarządu Pracodawcy RP. Rafał Baniak stwierdził, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony w całym kraju.

"Pozwoli to usprawnić organizację zbiórek na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy, a tym samym wspomoże niesienie pomocy humanitarnej" - napisał Baniak.

Zniesienie zakazu w całym kraju

Prezes zarządu Pracodawcy RP niezbędnym jest podjęcie działań, które pozwolą "skutecznie nieść pomoc wszystkim potrzebującym na bieżąco". "Za zasadne należy zatem uznać zniesienie zakazu handlu w niedzielę na terenie całego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji humanitarnej i geopolitycznej. Konieczne jest szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych w tej sprawie" - stwierdził Rafał Baniak i dodał, że zniesienie zakazu handlu w niedzielę w województwach podkarpackim i lubelskim jest niewystarczające.

"Obywatele Ukrainy docierają do ośrodków i prywatnych mieszkań i domów na obszarze całego kraju. Obowiązujący zakaz handlu w niedzielę powoduje, że osoby uciekające przed wojną mają utrudniony dostęp do podstawowych towarów, w tym środków higieny osobistej" - zaznaczył Baniak.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze