Wagon kolejowy z węglem

i

Autor: Shutterstock Wagon kolejowy z węglem

Problemy PKP

Paraliż polskiej kolei. Pociągi odwołane przez… import węgla

2022-10-26 13:05

Węgiel do Polski przyjeżdża m.in. koleją. Z racji, że uzupełnianie braków surowca jest dla rządu priorytetem, cierpi dostawa innych towarów (np. LPG), a także połączenia pasażerskie. Tylko na jednym z odcinków odwołano 4 par pociągów (transportu w obie strony) z 18 dostępnych.

Pociągi odwołane przez transporty węgla

Przewoźnik Polregio musiał odwołać dwa połączenia na 20-kilometrowym odcinku pomiędzy Szczecinem, a Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Transporty węgla zbiegły się z pracami remontowymi, w efekcie przepustowość linii jest zbyt niska, żeby obsłużyć przejazdy towarowe jednocześnie ze wszystkimi przewozami pasażerów. Tym samym od 8 listopada odwołano z cztery pary z osiemnastu par pociągów.

Polregio poinformowało, że z reguły oferują pasażerom komunikację zastępczą. Jednak w tej chwili na tym odcinku toczą się prace drogowe, więc podstawienie autobusów byłoby nieefektywne - stałyby w korkach razem z samochodami.

Karpacz 2022: Marek Chraniuk

Transport węgla utrudnia dostawy LPG

Problem jest nie tylko z transportami pasażerskimi, ale także z LPG, które służy nie tylko jako autogaz, ale także do ogrzewania w gospodarstwach domowych, rolnictwie i przemyśle. Polska logistyka nie była gotowa jednak na transporty morskie węgla, co utrudnia dostawy gazu przez morskie terminale.

- Według informacji uzyskanych z terminalu LPG w Gdańsku, w ostatnich tygodniach powtarzają się sytuacje, że stacja kolejowa Port Północny nie wpuszcza przez okres 3-4 dni załadowanych już gazem płynnym pociągów, co uniemożliwia rozładunek oczekujących gazowców. Z drugiej strony, znany jest przypadek pustego składu, który przez 7 dni oczekiwał na możliwość wjazdu i załadunku gazu płynnego - pisze Polska Organizacja Gazu Płynnego.

Jak ostrzega POGP, jeśli dystrybucja LPG nie zostanie udrożniona, import gazu płynnego z kierunku innego niż rosyjski, może być ograniczona. 

Brakuje węgla, Polsce grozi blackout... Polakom puszczają nerwy!

Posłuchaj gorącej relacji ze spotkania z Jarosławem Kaczyńskim!

Listen to "Polacy mają dość polityków. Oni będą SIEDZIEĆ! AWANTURA na bazarze" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze