Nie tylko w Niemczech spadają ceny nieruchomości. Także w Skandynawii i... Rosji
Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, w III kwartale 2023 roku średnia cena mieszkań spadła o 10,2 proc. rdr. Jeszcze w II kwartale spadek wynosił 9,9 proc., a w I kwartale 6,8 proc. Warto jednak zauważyć, że od 2000 roku do 2022 roku ceny mieszkań w Niemczech wzrosły o 93 proc.
Spadek w Niemczech był największy w całej Unii Europejskiej, ale jak wynika z danych Eurostatu, nie tylko niemieckie nieruchomości tanieją. Spadki zaliczyły też dania (o 7,6 proc. rok do roku), Szwecja (6,8 proc. rdr), Luksemburg (6,4 proc. rdr) i Finlandia (5,6 proc.).
Ciekawie wyglądają również dane numbeo.com, które porównują spadki wartości mieszkań w euro (w tym wypadku trzeba brać jednak pod uwagę wahania walutowe). Jak się okazuje, największe spadki notowane są w Rosji, gdyż ceny spadł o 44,2 proc. w 2023 roku względem cen z 2022 roku. To jednak w głównej mierze spadek spowodowany niskim kursem rubla.
Według danych numbeo.com znacznie spadły ceny spadły także w Szwecji (o 33,8 proc. rdr) i Norwegii (o 24,4 proc. rdr). Portal opisuje również spadek w Hiszpanii o 12,5 proc. Według wpisów użytkowników portalu, ceny hiszpańskich mieszkań są już niższe niż w Polsce.
Tymczasem Polska wciąż jest w gronie krajów, w których ceny nieruchomości rosną, według Eurostatu o 13 proc. rdr (w największych miastach jak Warszawa i Kraków nawet o 20 proc. rdr). Choć to oczywiście bardzo duże wzrosty w stosunku do siły nabywczej Polaków, należy zaznaczyć, że w 2022 roku ceny nieruchomości w Polsce i tak stanowiły 51,7 proc. średniej unijnej.
Polecany artykuł: