Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2020 r. wyniosło 5024,48 zł. Podana wysokość wynagrodzenia służy do celów określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Niestety, nie są to dobre wiadomości. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie staje się coraz mniejsze. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale tego roku wynosiło 5331 zł. Zatem widać wyraźny spadek zarobków w Polsce. A może być jeszcze gorzej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: NBP wprowadza pionowy banknot. Zobacz nowe 20 zł
Są też optymistyczne wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że gospodarka powoli podnosi się po pandemicznym zamknięciu. Jak podaje GUS, według stanu na koniec lipca 2020 roku do rejestru REGON wpisanych było 4 593,3 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,4% więcej niż miesiąc wcześniej (2,6% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost liczby podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla spółek (o 5,2%) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 1,8%). W grupie spółek handlowych znaczny wzrost podmiotów nowo zarejestrowanych odnotowano dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 6,8%). Dla spółek cywilnych odnotowano spadek o 9,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Biorąc pod uwagę sekcje PKD największy spadek liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (26,8%). Znaczny spadek podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również dla sekcji kultura, rozrywka i rekreacja (5,5%); transport i gospodarka magazynowa (3,0%). Pod względem terytorialnym największy spadek podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie zachodniopomorskim (9,7%), pomorskim (7,9%), warmińsko-mazurskim (3,6%), małopolskim (2,7%).