Pieniądze na zdrowie

2004-11-02 16:07

Za "zwyczajną" grypkę zapłaci pracodawca, za przedłużającą się chorobę - Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ile dostaniesz tych pieniędzy? Jak to się liczy?

Kto płaci?

Za 33 dni choroby w roku (nie spowodowanej wypadkiem przy pracy czy chorobą zawodową) zakład pracy płaci pracownikowi wynagrodzenie (art. 92 kodeksu pracy).

Od 34 dnia choroby zasiłek płaci ZUS.

Ile dostaniesz?

  • 80% podstawy wymiaru zasiłku (pensji), gdy jest to "zwykłe" zwolnienie
  • 0% podstawy wymiaru zasiłku, jeśli przebywasz w szpitalu
  • 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy:
  1. Przypada w okresie ciąży
  2. powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy
  3. trwa nieprzerwanie ponad 90 dni, poczynając od 91 dnia tej niezdolności.

Jak oni to liczą?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeśli ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania wynagrodzenie bardzo się waha, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (wykaz tych grup pracowników znajdziesz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 sierpnia 1999 r.).

Po jakim czasie możesz dostać zasiłek chorobowy?

  • po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeśli opłacasz ubezpieczenie obowiąz- kowo
  • po 180 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeśli opłacasz ubezpieczenie dobrowolnie
  • od pierwszego dnia, jeśli:

- jesteś absolwentem szkoły lub wyższej uczelni i w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, zostałeś objęty ubezpieczeniem lub przystąpiłeś

- nie możesz pracować z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy

- jesteś ubezpieczony obowiązkowo i masz wcześniejszy, co najmniej 10-letni, okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do tego 10-letniego okresu wlicza się także okresy ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, bez względu na przerwy w tym ubezpieczeniu)

- jesteś posłem lub senatorem i przystąpiłeś do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Dodawaj dni choroby

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni lub była spowodowana:

  • urlopem wychowawczym
  • urlopem bezpłatnym
  • odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Nie spóźnij się z zaświadczeniem!

Zasiłek chorobowy wypłaca się na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Musi być ono wystawione na druku o symbolu ZUS-ZLA. Zaświadczenie jest poufne. Jeśli chcesz dostać zasiłek w pełnej wysokości, musisz dostarczyć zaświadczenie w ciągu 7 dni. Jeżeli przekroczysz ten termin, zasiłek zostanie obniżony o 25% poczynając od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze