Pieniądze to nie wszystko - Hubert Biskupski

i

Autor: MONTAŻ SE Pieniądze to nie wszystko - Hubert Biskupski

Podwyżka stóp procentowych. Jak decyzję RPP ocenia Hanna Gronkiewicz-Waltz? [PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO]

2022-06-08 9:43

Zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski zaprasza na kolejny odcinek programu „Pieniądze to nie wszystko”. RPP konsekwentnie podnosi stopy procentowe, próbując zatrzymać inflację. Czy te działania są skuteczne? O tym rozmawialiśmy z byłą prezydent Warszawy i byłą prezes NBP, Hanną Gronkiewicz-Waltz.

"Pieniądze to nie wszystko": Oglądaj nowy odcinek

"Super Biznes" zaprasza na kolejną ważną rozmowę zastępcy redaktora naczelnego "Super Expressu" Huberta Biskupskiego w cyklu "Pieniądze to nie wszystko".  Gościem odcinka była Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z byłą prezydent Warszawy i byłą prezes NBP rozmawialiśmy m.in. o bieżących działaniach NBP i RPP. Program "Pieniądze to nie wszystko" na żywo do oglądania w każdą środę o godz. 13.00 na YouTube SE.pl i Facebooku "Super Biznesu". Nagranie ostatniego odcinka znajdziecie poniżej.

- Aby walczyć z inflacja trzeba przede wszystkim dogadać się z rządem, że nie będzie dosypywał pieniędzy. Z jednej strony zaciska się politykę pieniężną przez podwyżkę stóp procentowych, a dosypuje się pieniądze przez przywileje. W związku z tym rząd musi ograniczyć te wydatki, a widać, że nie ma ku temu skłonności. Wprost przeciwnie - oceniła nasza rozmówczyni.

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że jeśli polityka będzie niespójna, jak, jej zdaniem, jest obecnie, to inflacja może się utrwalić. Czy taka polityka oznaczałaby koniec dodatkowych świadczeń?

- Rząd musi jakoś zredukować wydatki. Musi starać się nie osłabiać złotego. Osłabiona waluta, to wyższa inflacja. W latach 90. podejmowano niepopularne kroki. Emeryci do dziś mają żal do ówczesnych rządów, ale bez tego tak będzie w nieskończoność i z dwucyfrową inflacja będziemy musieli radzić sobie przez najbliższą dekadę - powiedziała.

W poprzednim odcinku gościem był dr Maciej Szlinder, popularyzator bezwarunkowego dochodu podstawowego. Tematem rozmowy był zapowiadany eksperyment, w którym 31 tys. osób miałoby przez 2 lata otrzymywać po 1300 zł. Nie jest to spektakularna kwota, ale powyżej progu ubóstwa. Co ma udowodnić eksperyment?

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze