Elektrownia atomowa niedaleko Białegostoku

i

Autor: beales.by Elektrownia atomowa niedaleko Białegostoku

Pierwsza polska elektrownia atomowa. Prezes KGHM ujawnił datę uruchomienia

2022-07-13 11:48

To przede wszystkim KGHM będzie konsumentem energii wytworzonej przez elektrownię atomową. Ale też tak skalkulujemy ten projekt, by w razie potrzeby odpowiednio zmultiplikować wytwarzaną energię, aby móc ją dostarczać do ogólnokrajowej sieci przesyłowej – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński w wywiadzie dla środowej "Gazety Polskiej".

Czy elektrownia atomowa zacznie działać w 2029 r.?

W środowym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska" opublikowano wywiad z prezesem KGHM Marcinem Chludzińskim. Był on pytany m.in. o planowaną przez KGHM budowę elektrowni jądrowej. - Jest to nasz długofalowy projekt strategiczny. Chcemy, by ta elektrownia zaczęła działać w 2029 r. To wszystko jednak zależy m.in. od wypełnienia długotrwałych obowiązkowych procedur lokalizacyjnych i nie tylko lokalizacyjnych – powiedział prezes KGHM.

Prezes KGHM Marcin Chludziński dodał, że także sprzęt do budowy elektrowni trzeba zamówić z wyprzedzeniem. - Zatem przy odpowiedniej determinacji i sprawnym procesie lokalizacyjnym sama budowa elektrowni powinna zająć nie więcej niż trzy lata. Finansowanie jej jest dostępne – są przy tym różne modele finansowania takiego projektu – stwierdził Marcin Chludziński w wywiadzie dla środowej "GP".

Prezes Polregio Artur Martyniuk: "Koszt przejazdu pociągiem dla rodziny jest czterokrotnie tańszy w porównaniu z jazdą samochodem"

Elektrownia atomowa w Polsce

Złożenie wniosku do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii SMR amerykańskiej firmy NuScale Power oraz wydanie opinii ogólnej oznacza dla KGHM rozpoczęcie formalnych kroków prowadzących do uruchomienia inwestycji, w której efekcie ma powstać modułowa elektrownia atomowa z sześcioma reaktorami o łącznej mocy 460 MW. 

W opinii prezesa miedziowej spółki, budowa i utrzymanie projektów jądrowych to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a także proceduralnie wątków rozwoju w przemyśle i energetyce. Dlatego KGHM równolegle opracowuje symulator centrum sterowania, w którym przyszli operatorzy tzw. control room’ów będą pracować, uczyć się i nabywać doświadczenie związane z obsługą technologii SMR-ów. 

Sonda
Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze