Mateusz Morawiecki

i

Autor: PIOTR NOWAK / PAP Mateusz Morawiecki

PILNE! Rząd przyjął program Niskie Podatki. Zobacz, ile zyskasz

Rząd przyjął projekt ustawy obniżający stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. oraz szereg innych rozwiązań, które naprawiają błędy Polskiego Ładu. Jak stwierdził na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, "system podatkowy musi być taki, który będzie zachęcał do pracy i przedsiębiorczości", a "przyjazne podatki to podatki niskie i podatki sprawiedliwe". Dlatego też - jak obiecują rządzący - na zmianach podatkowych mają skorzystać wszyscy.

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem, osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgę dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł i rozliczają się na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

Mateusz Morawiecki podał przykłady, ile Polacy mogą zyskać na zmianach podatkowych:

  • Osoba zarabiająca 7500 zł - zyska miesięcznie 65 zł

  • Przykładowa programistka 27 lat, zarabiająca 12,5 tys. zł odniesie korzyść 300 zł miesięcznie

  • 18-latek dorabiający w restauracji nie zapłaci podatku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze