Mateusz Morawiecki

i

Autor: PIOTR NOWAK / PAP Mateusz Morawiecki

PILNE! Rząd przyjął program Niskie Podatki. Zobacz, ile zyskasz

Rząd przyjął projekt ustawy obniżający stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. oraz szereg innych rozwiązań, które naprawiają błędy Polskiego Ładu. Jak stwierdził na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, "system podatkowy musi być taki, który będzie zachęcał do pracy i przedsiębiorczości", a "przyjazne podatki to podatki niskie i podatki sprawiedliwe". Dlatego też - jak obiecują rządzący - na zmianach podatkowych mają skorzystać wszyscy.

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem, osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgę dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł i rozliczają się na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

Mateusz Morawiecki podał przykłady, ile Polacy mogą zyskać na zmianach podatkowych:

  • Osoba zarabiająca 7500 zł - zyska miesięcznie 65 zł

  • Przykładowa programistka 27 lat, zarabiająca 12,5 tys. zł odniesie korzyść 300 zł miesięcznie

  • 18-latek dorabiający w restauracji nie zapłaci podatku

Sonda
Czy jesteś za podatkiem bykowym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany