Jarosław Kaczyński

i

Autor: ART SERVICE Jarosław Kaczyński

Nowy podatek?

PiS zwiększy podatek od handlu? Kaczyński: "Hipermarkety nie są odpowiednio opodatkowane"

2022-11-21 11:11

Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania z wyborcami w Gliwicach przyznał, że hipermarkety w Polsce są niewystarczająco opodatkowane - a jego zdaniem - powinny być. Przyznał jednocześnie, że Prawo i Sprawiedliwość próbowało wprowadzić opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych, ale w tym zakresie sprzeciwiała się temu Unia Europejska.

Jarosław Kaczyński chciałby opodatkować supermarkety

Jarosław Kaczyński został zapytany przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, czy zagraniczne firmy, w tym hipermarkety i sklepy wielkopowierzchniowe są w Polsce odpowiednio opodatkowane. Prezes PiS stwierdził jasno "Powiem uczciwie, że nie". Wskazał również na problemy z UE w zakresie wprowadzenia odpowiednich przepisów.

- Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy - mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński nie poddaje się w kwestii opodatkowania supermarketów

Prezes PiS przyznał, że Mateusz Morawiecki na każdym posiedzeniu Rady Europejskiej porusza kwestię opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. Jak stwierdził - zagraniczny partnerzy często popierają ten pomysł, ale mimo tego "nic się nie dzieje".

- Mamy dzisiaj do czynienia ze szczególną sytuacją w Europie, która polega na tym, że cały ten […] patologiczny układ znalazł potężne przeniesienie na elity polityczne [...] To, co mówię, jest bardzo poważne, ale tak trzeba to określić. Częścią tej patologii są także wpływy rosyjskie - grzmiał Jarosław Kaczyński.

Jednak przy obecnej inflacji (odczyt GUS 17,9 proc. w październiku 2022), który proponuje prezes PiS wprowadzenie podatku od supermarketów prawdopodobnie doprowadziłoby tylko do dalszego wzrostu cen. Trudno liczyć na to, że supermarkety nie przeniosą kosztów na konsumentów.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy supermarkety powinny być dodatkowo opodatkowane?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze