PIT 2021. Jak rozliczyć podatek dochodowy?
Od wtorku 15 lutego 2022 roku możesz rozliczyć PIT za 2021 rok. Tego dnia na stronie podatki.gov.pl na podatników będzie czekać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Podatnik może je zaakceptować, poprawić lub uzupełnić albo odrzucić i zdecydować się na samodzielne wysłanie dokumentu do urzędu. Teoretycznie z przygotowanym przez fiskusa rozliczeniem PIT-37 (m.in. dla pracowników, podatników zatrudnionych na umowie o dzieło lub zlecenia, emerytów) nie trzeba nic robić, warto jednak zainteresować się swoim e-PIT-em i zalogować do usługi. Dlaczego? Powodów jest kilka. Warto sprawdzić, czy nie ma błędów w zeznaniu podatkowym. Samodzielnie wypełniając e-PIT można wykazać dodatkowe ulgi oraz samodzielnie wybrać organizację pożytku publicznego, do której popłynie 1 proc. naszego podatku.
Polecany artykuł:
Koronną jednak zaletą rozliczanie PIT drogą elektroniczną jest możliwość szybszego otrzymania zwrotu podatku. Jeśli wypełnimy PIT on-line Urząd Skarbowy ma obowiązek w ciągu 45 dni przesłać zwrot podatku na konto, jeżeli zaś rozliczymy PIT na papierze – termin ten wydłuża się do 90 dni.
Jak się zalogować do Twój e-PIT
Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT należy podać:
- PESEL lub NIP i datę urodzenia;
- łączną kwotę przychodu za 2020 r. (widnieje na formularzu PIT złożonym w 2021 r.);
- kwotę przychodu z jednego źródła za 2021 r. (widnieje np. na formularzu PIT-11 od pracodawcy, ważne: jeśli w ubiegłym roku zarabialiśmy w kilku źródłach i otrzymaliśmy kilka formularzy, kwot nie sumujemy, należy podać wartość widniejącą na jednym z nich);
- kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia PIT za 2020 r. (widnieje na formularzu PIT złożonym w 2020 r.).
CZYTAJ TEŻ: Czasowa obniżka cen gazu dla firm. Ile wynosi i jak długo będzie obowiązywać?
Rozliczenia papierowe
PIT za 2021 r. można też złożyć PIT osobiście lub wysłać go pocztą. Należy jednak pamiętać, że forma papierowa może wiązać się z dłuższym czekaniem na zwrot nadpłaty. Urząd na na wypłatę jej aż trzy miesiące.