Wyliczono też, że ceny w dziale ogród i hobby wzrosły o 29 proc., instalacje, ogrzewanie o 26 proc., motoryzacja o 26 proc., wykończenia o 25 proc., płytki, łazienki, kuchnie o 23 proc., cement, wapno o 22 proc., stolarka o 21 proc., narzędzia o 20 proc., oświetlenie, elektryka o 19 proc., chemia budowlana o 18 proc., dekoracje o 18 proc., wyposażenie, AGD o 18 proc. oraz farby, lakiery o 14 proc.
Jak podała Grupa PSB Handel, ceny w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., wzrosły średnio o ponad 29 proc. Największe wzrosty cen zanotowane w dziale izolacje termiczne, gdzie zwyżka sięgnęła 64 proc., płyty OSB zdrożały o 51 proc., sucha zabudowa o 45 proc., dachy, rynny o 37 proc., a ściany i kominy o 34 proc.
Polecany artykuł:
Brakuje rąk do pracy
W ubiegłym tygodniu w Programie I Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że brakuje rąk do pracy w budownictwie i transporcie, drożeją materiały budowlane. - To stwarza problemy wykonawcom inwestycji infrastrukturalnych - stwierdził.
- Jest odpływ pracowników z Ukrainy, którzy wrócili do swojego kraju, by bronić Ukrainy przed rosyjską agresją. Szacuje się, że jest to do 30 proc. pracowników, a w transporcie samochodowym - do 40 proc. W kontekście braku rąk do pracy obecność pracowników z Ukrainy ma bardzo istotną rolę dla realizacji naszych ambitnych planów - powiedział minister.