Sanatorium

i

Autor: Getty Images

Drożyzna w uzdrowiskach

Podwyżki cen w sanatoriach. Sprawdź, o ile więcej zapłacisz

2023-01-31 3:05

Wyjazd do sanatorium to dobra okazja, żeby podreperować swoje zdrowie. Pobyt w uzdrowisku jest zawsze częściowo odpłatny, a ceny zmieniają się co roku. Oprócz kosztu zakwaterowania i wyżywienia, placówki pobierają dodatkowe opłaty. Zobacz, za co jeszcze musisz zapłacić w sanatorium.

Odpłatność za pobyt w sanatorium

Każdy pacjent przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju i sezonu, w którym przypada turnus. Zapłacisz także za przejazd do sanatorium w obie strony, częściowo za wyżywienie, za pobyt opiekuna, jeśli będzie ci towarzyszył, za zabiegi niezwiązane z twoją chorobą podstawową - bezpośrednią przyczyną skierowania do sanatorium), opłatę klimatyczną. Obecne stawki obowiązują od kwietnia 2022. W tzw. sezonie tańszym opłaty zaczynają się od 10,60 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 32,60 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym.

Drugi sezon rozliczeniowy to okres od 1 maja do 30 września. W tym przypadku opłaty wynoszą odpowiednio 11,90 i 40,90 zł za dzień pobytu. Najdroższe są pokoje jednoosobowe, z pełnym węzłem sanitarnym w okresie od 1 maja do 30 września. Kolejne rozporządzenie ministra zdrowia podwyższające odpłatność za pobyt i wyżywienie w sanatorium będzie ogłoszone wkrótce. Podwyżki mogą być duże ze względu na na fakt, że cena pobytu w sanatorium jest ściśle powiązana z inflacją (średnia inflacja konsumencka w całym 2022 r. wyniosła 14,4 proc.)

Dodatkowe opłaty w sanatorium

Koszty zakwaterowania i wyżywienia to nie jedyne opłaty, jakie mogą spotkać pacjentów. Są też dodatkowe opłaty, które uzdrowisko może wprowadzić. Zapłacimy za telewizor czy czajnik, rowerek treningowy a nawet za parking. Oto przykładowe stawki:

* Telewizor w pokoju (od 80 do 110 zł za turnus)

 * Czajnik w pokoju (od 20 do 40 zł za turnus)

 * Suszarka do włosów (od 20 do 30 zł za turnus)

 * Wymiana pościeli (od 15 do 20 zł)

* Wymiana ręczników (4-6 zł)

* Opłaty za parking (od 200 do 350 zł za turnus)

* Kąpiel borowinowa (od 90 zł do 100 zł).

Sonda
Byłeś kiedyś w sanatorium?
Tańczące z promocjami 19.01.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze