Odpady

i

Autor: pixabay.com/stux

Podwyżki cen za śmieci nieuniknione! Kto za to zapłaci?

2021-08-20 17:25

Szykują się kolejne podwyżki cen za śmieci. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy, ale nie podano jeszcze dokładnych stawek. Tym razem podwyżki uderzą w producentów, którzy będą płacić więcej za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi

Wyższe opłaty za śmieci będą ponosić producenci. Wejście w życie systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP), w tym opłaty opakowaniowej spowoduje, że już niedługo producenci będą musieli płacić wyższe kwoty za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało projekt ustawy, przy czym nie podano jeszcze dokładnych stawek. Wiadomo, że stawki polskie mają być zbliżone zbliżone do europejskich. Eksperci uważają, że zrównanie stawek polskich z unijnymi jest dobrym krokiem. Zwracają jednak uwagę, w projekcie ustawy nie znalazło się rozwiązanie wprowadzające system kaucyjny za brak opakowań. Jak podaje "Puls Biznesu", system miał się upowszechnić do 2023 roku, do czasu, gdy wejdzie ROP .

Według informacji Anny Larsson, dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej w Reloop Platform Europe podanej w portalu "Puls Biznesu" polscy producenci odpadów plastikowych płacą 5 euro od każdej tony. Na tle innych krajów Unii Europejskiej przedsiębiorcy w Polsce są to niewielkie pieniądze.  Na Węgrzech przedsiębiorca, który wprowadza na rynek opakowania plastikowe musi już zapłacić 38 euro za każdą tonę. Na Litwie jest to 177 euro za tonę, natomiast na Łotwie 159 euro za tonę. Z kolei przedsiębiorcy działający na niemieckim rynku płaca nawet kilkaset razy więcej niż ci w Polsce, bo 1,26 tys. euro za tonę.

Tańczące z promocjami (20.08)
Sonda
Czy uważasz, że opłata za śmieci zależna od zużycia wody jest sprawiedliwa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze