praca, pracownik

i

Autor: Pixaby

Polacy boją się kryzysu. Ponad 70 proc. nie zmieniłoby teraz pracy

2022-03-27 10:03

Ledwo wychodziliśmy z kryzysu po pandemii COVID-19, a już zaczął pojawiać się na horyzoncie kolejny, wynikający z wojny na Ukrainie. Zmienią się nie tylko ceny paliwa, czy podstawowych produktów ale także rynek pracy, który odczuje przypływ uchodźców. Dlatego kilkanaście dni po ataku Rosji na Ukrainę Nationale-Nederlanden przeprowadziło badanie rynku pracowniczego. Ze względu na sporą niepewność, ponad 70 proc. Polaków nie odważyłoby się teraz zmieniać pracy.

Napływ uchodźców zmieni rynek pracy

Według ekspertów do Polski może trafić nawet kilka milionów uchodźców, do tej pory ich liczba przekroczyła już 2,1 mln. Trudno wyrokować jak długo potrwa wojna, jaki będzie jej wynik i jaki odsetek wróci do kraju, lub osiedli się na stałe poza Polską. Pewne jest, że część z nich zostanie w Polsce co będzie miało ogromny wpływ na rynek pracy. W badaniu Nationale-Nederlanden 53 proc. zatrudnionych stwierdziło, że konflikt na Ukrainie i związana z nią niepewność znacznie zmieni sytuację zawodową Polaków. Jedna trzecia uważa, że zmiany będą niewielkie, a jedynie 10 proc. stwierdziło, że wpływu wojny na rynek pracy nie będzie.

Ruszył punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom

Jak wynika z badania, aż 71 proc. Polaków nie zdecydowałby się teraz na zmianę pracy. Wynika to ze sporej niepewności, związanej z wojną za wschodnią granicą Polski.

- Tocząca się za wschodnią granicą wojna to sytuacja, która również wśród Polaków budzi obawy o bezpieczeństwo – nie tylko osobiste, ale także to finansowe. Wielu z nas zaczęło zastanawiać się, jak może zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Utrzymanie miejsca pracy, a co za tym idzie stałego źródła dochodu, wydaje się więc pierwszym działaniem w tym zakresie. To zrozumiałe, że aż tak wysoki odsetek respondentów deklaruje, że nie szukałoby dziś zatrudnienia w innej firmie. Równowaga i stabilizacja są tym, czego wszyscy dziś potrzebujemy - powiedziała Anna Kwiatkowska, menadżer ds. produktów grupowych i oferty benefitowej w Nationale-Nederlanden.

Mimo to, Polacy coraz częściej zmieniają pracę. Walczą o wyższą płacę

Jak wynika z badań Nationale-Nederlanden pod koniec 2021 roku aż 63 proc. badanych stwierdziło, że ludzie zmieniają pracę częściej niż 5 lat temu. Częściej takie stwierdzenie zgłaszali badani, którzy pracują zdalnie. W ich przypadku aż 48 proc., a wśród pracowników stacjonarnych 41 proc.

Polacy z reguły zmieniają prace w celu zwiększenia swoich zarobków (62 proc. badanych), szczególnie w obliczu inflacji, czy coraz droższych kredytów hipotecznych. Z kolei 40 proc. Polaków stwierdziło, że zmieniłoby pracę ze względu na ciągłą potrzebę rozwoju i w celu szukania nowych wyzwań zawodowych. Jedna trzecia zadeklarowała, że zmieniłaby pracę, gdyby w nowej pracy mieli lepsze świadczenia pozapłacowe.

Sonda
Czy rząd robi wystarczająco, by pomóc Polakom przyjąć uchodźców?

- Nie są to jednak jedyne czynniki, na które wskazali pod koniec ubiegłego roku respondenci. Już wtedy niemal co drugi ankietowany był zdania, że do zmian skłania także niepewna sytuacja na rynku pracy. Jednocześnie dla jednej trzeciej powodem było dotykające coraz większą grupę Polaków wypalenie zawodowe. Przeciągający się stan epidemiologiczny, długotrwałe przeciążenie obowiązkami, brak wsparcia przy trudnych zadaniach zbierają dziś swoje żniwo. Pracownicy cenią sobie pracodawców, którzy dają obietnicę poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa - podsumowała Anna Kwiatkowska.

W tekście powołano się na wyniki dwóch badań przeprowadzonych na zlecenie Nationale-Nederlanden. Pierwsze z nich zostało opracowane przez Smartscope na przełomie listopada i grudnia 2021 roku. Wywiady zrealizowano przy użyciu techniki CAWI na pracownikach w wieku 16+ (N = 1086). Drugie badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 11-12 marca 2022 r. W ramach badania ilościowego zrealizowano wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze