niewolnictwo, niewolnik, zmuszanie do pracy, niewola

i

Autor: - niewolnictwo, niewolnik, zmuszanie do pracy, niewola

Polacy mieli niewolników i handlowali ludźmi. Skandal w Wielkiej Brytanii

2017-11-10 11:13

Dziewięciu Polaków zostało oskarżonych o zmuszanie ludzi do pracy, handel ludźmi z zamiarem wyzysku oraz zabór mienia. Ich ofiarami były dziesiątki osób, w tym nasi rodacy, którzy zostali znalezieni przez policję z West Midlands.

Przed sądem w Birmingham stanie sześciu mężczyzn w wieku od 26 do 52 lat oraz trzy kobiety w wieku od 22 do 47 lat. Od 2014 r. zmuszali ludzi do pracy i kontrolowali ich konta bankowe. Sprawcy pochodzą m.in. z Warszawy, Opoczna i Włocławka. 6 i 7 listopada przestępcy usłyszeli zarzuty, 5 grudnia odbędzie się wytoczona przeciwko nim rozprawa sądowa. Do tego czasu będą przebywać w areszcie.

Problem niewolnictwa w Wielkiej Brytanii dotyczy wielu osób, które nie znają swoich praw, nie wiedzą, ile wynosi minimalne wynagrodzenie i jaki jest maksymalny wymiar czasu pracy. Walka z nowoczesnych miewolnictwem stanowi priorytet dla brytyjskiego rządu. W państwie działa specjalny system, który umożliwia zgłaszanie przypadków handlu ludźmi – NRM (National Referral Mechanism). Tylko w 2016 r. pozwolił on zidentyfikować 163 ofiary niewolnictwa z Polski.

Ubezwłasnowolniane zostają osoby pracujące w rolnictwie, gastronomii, jako pomoce domowe, w magazynach, fabrykach, centrach dystrybucji, myjniach czy na budowie. Zostają pozbawione dokumentów i świadczeń socjalnych. Jak wskazuje cytowana przez TVN24 Katarzyna Zagrodniczek z East European Resource Centre, przestępcy często otwierają na nazwiska ofiar konta bankowe, aby pobierać w ich imieniu zasiłki.

Zobacz też: 800 zł za imigranta na „targu niewolników”! Szokujące dane IOM

Przeczytaj także: Niewolnictwo w UE jest coraz popularniejsze. Poznaj szokujący raport

Polecamy: Tylko Polska i Malta zatrudniają niewolników z Korei Północnej

Oprac. na podst. fakty.interia.pl, tvn24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze