Rodzina z dziećmi

i

Autor: Shutterstock

Polacy ruszyli po 12 tys. zł na dziecko. Zobacz, jak dostać dodatkowe pieniądze na dziecko

2022-01-04 13:28

Polacy ruszyli po 12 tys. zł na dziecko. Rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na dziecko podlega Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Program cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich rodzin. Raptem w ciągu kilku dni wpłynęło już ponad 170 tys. wniosków. Większość dotyczy tylko jednej pociechy, tylko raptem kilka procent wniosków dotyczy nawet 4 dzieci. Zdaniem urzędników, to bardzo duży ruch. Wnioski można składać całą dobę i w każdy dzień tygodnia.

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Co to jest?

Obsługą programu Rodzinny kapitał opiekuńczy zajmuje się ZUS. Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) otrzymuje opiekun na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wypłatę świadczenia można podzielić nawet na dwa lata. Jako rodzic dziecka można zdecydować, czy chce się otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy. W okresie wypłaty świadczenia można raz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia. W sumie może je otrzymać 615 tys. dzieci.

Polacy ruszyli po 12 tys. zł na dziecko. Zobacz, jak dostać dodatkowe pieniądze na dziecko

Wnioski składa się przez ZUS, ale i w największych bankach takich jak m.in. PKO BP, Pekao SA, mBank, Millenium. Kolejne banki będą dołączać do programu w najbliższym czasie. Wnioski o 12 tys. zł na dziecko można składać od 1 stycznia – głównie elektronicznie. W wtorek, 4 stycznia 2022, ZUS i rząd odtrąbiły sukces. W ciągu raptem kilku dni wpłynęło ponad 170 tys. wniosków o Rodzinny kapitał opiekuńczy. Złożenie wniosku on-line zajmuje raptem około 12 minut. Jak zapewnia prezes ZUS Gertruda Uścińska, kreator wniosku jest bardzo prosty i dostępny całą dobę. Jak na konferencji prasowej powiedziała prezes ZUS, ponad 80 proc. wniosków jest na 1 dziecko. Ale prawie 10 proc. nawet na 4 pociechy.

Tańczące z promocjami 03.01.2022
Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze