Udany remont: Wymiana rynien

i

Autor: BMI BRAAS Jeśli wybraliśmy system z hakami mocowanymi od góry, to trzeba je umieszczać w zagłębieniach wyżłobionych w łacie okapowej, aby nie unosiły pasa nadrynnowego mocowanego później do tej łaty

Remont

Polacy w remontowym ferworze! Jakich wykonawców Polacy szukali w pierwszym kwartale?

Według najnowszego „Barometru Usług” stworzonego przez Oferteo największą dynamiką wzrostu zainteresowania wśród użytkowników platformy w pierwszym kwartale 2023 r. cieszyli się monterzy klimatyzacji. Znaczny wzrost zapytań dotyczył wykonawców w takich kategoriach jak księgowość oraz usługi energetyczne czy prawne. Wzrost w pierwszym kwartale zanotowały kategorie remontowo-budowlane i wykończeniowe. Spadek odczuli z kolei specjaliści od fotowoltaiki oraz pomp ciepła.

„Barometr Usług” powstał w oparciu o dane Oferteo na podstawie zapytań użytkowników platformy. Dane procentowe przedstawiają dynamikę zmian w I-szym kwartale 2023 roku dla dziesięciu kategorii, które pod względem ilościowym należą do najpopularniejszych na platformie.

Monterzy klimatyzacji i księgowi na topie

W pierwszym kwartale br. największy wzrost zapytań odnotowała kategoria dotycząca montażu klimatyzacji, która w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. wzrosła o 113 proc. Na brak pracy nie mogli również narzekać księgowi (88 proc. wzrost zapytań) oraz elektrycy (74 proc. wzrost zapytań). Tuż za podium uplasowała się kategoria usług prawnych, która zanotowała 70 proc. wzrost.

- Wzrost zapytań w kategorii klimatyzacja nie jest dla nas dużym zaskoczeniem. Już wcześniej informowaliśmy o zwiększonym zainteresowaniu na usługi monterów również w okresie zimowym, ponieważ Polacy coraz częściej sięgają po klimatyzację również w celu ogrzewania pomieszczeń. – wyjaśnia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo S.A. – Tradycyjnie w pierwszym kwartale księgowi mają mnóstwo pracy ze względu na coroczne składanie zeznań podatkowych, jednak w związku z dynamicznie zmieniającymi się przepisami, zapytań dla tej kategorii również było znacznie więcej niż przed rokiem. - dodaje Karol Grygiel.

Rusza budowa i remonty

Pierwszy kwartał okazał się lepszy w kategoriach budowlano-remontowych. Aż o 52 proc. wzrosły zapytania dotyczące elewacji i ociepleń. Większe zainteresowanie niż przed rokiem można zauważyć również w kategorii remonty, natomiast liczba osób poszukujących za pośrednictwem platformy wykonawców do wybudowania domu, wzrosła o 25 proc.

- Na podstawie zainteresowania tymi kategoriami na naszej platformie możemy wywnioskować, że część Polaków przestała odkładać swoje plany budowlano-remontowe i zaczęła szukać wykonawców. Możliwe, że jesteśmy świadkami pierwszych oznak ożywienia w tym segmencie gospodarki. Widzimy to również porównując IV kwartał 2022, w którym budowa domów zanotowała spadek zapytań o 19 proc., a remonty o jeden procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. – komentuje członek zarządu Oferteo.

Spowolnienie w branży OZE

Mniejsze zainteresowanie w pierwszym kwartale na platformie Oferteo można było zauważyć w kategoriach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Spadek zainteresowania o 30 proc. zanotowała kategoria związana z pompami ciepła. Minimalnie lepiej było w przypadku fotowoltaiki, która miała o 22 proc. mniej zapytań niż w I kwartale 2022 r.

- Mniejsze zainteresowanie może wiązać się z nowymi zasadami programu Moje Ciepło, które weszły od początku roku. W analizowanym okresie dosyć wyraźnie spadło zainteresowanie usługami związanymi z fotowoltaiką. Należy jednak mieć na uwadze, że początek poprzedniego roku był rekordowy w tym sektorze, ponieważ Polacy chcieli zdążyć z instalacjami  i rozliczać się w systemie opustów. – wyjaśnia Karol Grygiel z platformy Oferteo.

Sonda
Planujesz remont mieszkania w najbliższym czasie?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze