listonosz Deutsche Post

i

Autor: Shutterstock

Gigantyczne ceny w Polsce

Polak płaci dwa razy więcej niż Niemiec za wysłanie listu! Szokujące zestawienie cen usług pocztowych w Europie

2022-07-18 15:39

W porównaniu do mieszkańców innych krajów europejskich – Polacy płacą krocie za wysłanie listu. Co prawda nominalna cena listu w naszym kraju wynosi 0,99 euro (ok. 4,80 zł), przy średniej europejskiej 1,25 euro (ok. 6 zł), jednak kiedy weźmiemy pod uwagę koszty pracy czy siłę nabywczą waluty, to Polska znajdzie się już w czołówce państw Europy z najdroższymi usługami pocztowymi. Zdecydowanie mniej za wysłanie listu płacą nasi zachodni sąsiedzi Niemcy.

Ile za wysłanie listu płaci Polak, a ile Niemiec?

Przy kwocie 0,99 euro za standardowy list znajdujemy się na 17. miejscu, czyli w połowie stawki. Nie możemy jednak pomijać tak istotnej kwestii, jak skorygowanie wcześniej wymienionej kwoty o wskaźniki uwzględniające czynniki makroekonomiczne (koszty pracy i siłę nabywczą waluty). Wówczas realna kwota za nadanie przesyłki wrośnie. W przypadku uwzględnienia kosztów pracy jest to już 2,43 euro, co daje nam 6. miejsce. A jeżeli pod uwagę weźmiemy różnice w sile nabywczej, znajdziemy się niemal na początku zestawienia najdroższych państw, bo już na 7. jego miejscu, z kwotą 1,81 euro. 

Jak w porównaniu do nas wypadają Niemcy?

Cena nominalna listu za Odrą to koszt 0,85 euro, czyli 0,14 eurocentów mniej niż w Polsce. Cena uwzględniająca koszty pracy w Niemczech to jedynie 0,85 euro czyli aż trzykrotnie mniej niż u nas. Ogromna dysproporcja ma również miejsce, gdy weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą waluty. Nasi zachodni sąsiedzi mają tutaj dwukrotnie niższą cenę listu.

Polacy pracują ponad 7 minut, aby zrobić na jeden list

Najnowszy Raport Deutsche Post pokazuje, że Europejczyk musi pracować na ten cel średnio 4,4 minuty. To wzrost o 5 proc. względem roku ubiegłego. Krajem, w którym trzeba wypełniać swoje obowiązki służbowe najdłużej, by zarobić na wysłanie listu jest Estonia (9,5 minuty). Ponad 9 minut pracy potrzeba także na Łotwie i w Grecji. Najmniej czasu poświęca się na Malcie, gdzie na pokrycie kosztów standardowego listu potrzeba zaledwie 1,37 minuty. Niechlubne, bo 7. miejsce, zajmuje Polska. Aby nadać przesyłkę listową musimy pracować aż 7 minut i 30 sekund. Dla porównania: w ubiegłym roku było to 6,7 minuty. Niemiec potrzebuje niespełna 2 minut, aby pozwolić sobie na zakup i wysyłkę listu.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Usługi pocztowe nadal drożeją

Z najnowszego raportu Deutsche Post wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat cena standardowego listu krajowego znacznie wzrosła w większości krajów europejskich, średnio o prawie 54 proc. Trend znajduje odzwierciedlenie w zmianie średniej ceny nominalnej standardowego listu, która wzrosła od 2017 o 42 proc. – z 0,88 do 1,25 Euro. Na czele listy krajów, w których wzrost był najbardziej dynamiczny, znalazła się Rumunia. Tam koszt wysłania listu krajowego wzrósł aż o 179 proc. Tuż za nią plasują się Finlandia i Grecja, gdzie zwyżka wynosi ponad 160 proc. Nie inaczej jest w Polsce. Za nadanie listu musimy zapłacić już 41 proc. więcej niż przed pięcioma laty, co plasuje nas na 14. miejscu. Cena nominalna pozostała niezmieniona tylko w trzech europejskich krajach - we Włoszech, w Chorwacji i na Cyprze.

– Rosnące nieustannie ceny usług pocztowych zdecydowanie najbardziej dotykają klientów, którzy operują dużymi wolumenami przesyłek. Mam na myśli wielkich nadawców – w tym banki, spółki komunalne, firmy windykacyjne czy ubezpieczeniowe – gdzie kwoty zabezpieczone na wysyłkę korespondencji stanowią ważną część budżetu całego przedsiębiorstwa. Korzystanie z usług operatora wyznaczonego niesie za sobą ryzyko ciągłych podwyżek, dlatego coraz więcej firm decyduje się na współpracę z operatorem alternatywnym. Dostęp do kapitału prywatnego; tańsza, szybsza i sprawniejsza realizacja niektórych projektów; elastyczność decyzyjna; większe możliwości wykorzystania innowacji oraz możliwość zaproponowania konkurencyjnej kwoty za świadczenie usług to tylko niektóre z plusów płynących z takiej kooperacji – mówi Janusz Konopka, prezes firmy Speedmail, która jest największym w Polsce niezależnym operatorem pocztowym.

Sonda
Czy Poczta Polska powinna zostać sprywatyzowana?

Inflacja a cena listu krajowego

Badanie porównawcze Deutsche Post uwzględnia także różne stopy inflacji. Tegoroczny raport pokazuje, że – w okresie od 2012 do 2021 roku – średnia stopa inflacji we wszystkich krajach objętych badaniem wyniosła 1,46 proc. Wahała się ona od 0,11 proc. w Szwajcarii i 0,16 proc. w Grecji do 2,02 proc. w Polsce i 2,62 proc. na Węgrzech. Warto jednak dodać, że przedstawione w Raporcie wyniki dotyczą roku ubiegłego, kiedy wskaźnik inflacji był stosunkowo niski. W 2022 te liczby będą zdecydowanie wyższe.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany