Leo Messi, Robert Lewandowski

i

Autor: AP(2)

MŚ w Katarze 2022

Polska kontra Argentyna. Która gospodarka jest silniejsza? [INFOGRAFIKA]

2022-11-29 16:53

Polska już 30 listopada o 20:00 zagra mecz z Argentyną, w którym będzie walczyć o wyjście z Grupy C. Analityk Cinkciarz.pl Bartosz Sawicki porównał gospodarki obu krajów i jak się okazuje, gdyby o wyniku meczu sytuacja gospodarcza, Polska by wygrała. Argentyna zaliczyła spektakularny upadek, po tym jak sto lat temu była jednym z najbogatszych państw na świecie.

Polska kontra Argentyna w gospodarce. Argentyńczycy przegraliby z krestesem

Jeśli spojrzymy na wzrost PKB z 2021 roku, to Argentyna miała wyższy bo 10,3 proc., a Polska 5,7 proc. Sytuacja jednak się zmienia i według prognoz w tym roku dynamika rozwoju gospodarki Polski i Argentyny będzie na poziomie ok. 4 proc. Powyższe liczby jednak wcale nie oznaczają, że Argentyna jest w lepszej, lub gorszej sytuacji.

Jak pisze Bartosz Sawicki analityk Cinkciarz.pl, Argentyna 100 lat temu była jednym z 10 najbogatszych państw na świecie i przyciągała emigrantów zarobkowych z Europy. Dziś jednak państwo jest na peryferiach światowego systemu finansowego i od lat zmaga się z kryzysami i ogromnym zadłużeniem.

- Argentyńska przeplatanka terapii szokowych, nieudanych reform, bankructw rządów i uzależnienia od pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego znajduje odzwierciedlenie w rankingach konkurencyjności i atrakcyjności do prowadzenia biznesu. Argentyna plasuje się tu dopiero w ósmej dziesiątce, mimo że piłkarsko to ciągle światowa potęga, trzecia narodowa drużyna w klasyfikacji FIFA - pisze Sawicki.

Ekspert wskazuje, że Polska jest w dokładnie odwrotnej sytuacji. Choć w rankingu FIFA jesteśmy daleko w tyle, to w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego jesteśmy 35. gospodarką na świecie, gdy Argentyna jest blisko 50 lokat wyżej.

W meczu na poziom inflacji Argentyna by wygrała. Zakładając, że wygrywa kraj z większą drożyzną

Polska zmaga się z rekordową inflacją, najwyższą od lat 90. XX wieku, a jak wskazuje Sawicki w przyszłym roku może przekroczyć nawet 20 proc. Według danych GUS w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,9 proc. Tymczasem najnowsze dane z Argentyny wskazują aż na 83 procent inflacji! To jednak może być początek ich problemów. Wzrost cen w Argentynie może przekroczyć 100 proc. mimo stóp procentowych wynoszących 70 proc., gdy w Polsce stopy wynoszą 6,75 proc.

- Choć bank centralny Argentyny wykorzystuje szybko topniejące i ograniczone rezerwy walutowe, żeby stabilizować kurs waluty, peso (ARS) w ostatnim roku osłabiło się do dolara aż o 40 proc. Gdyby nie wysiłki władz, to skala przeceny tej waluty byłaby jeszcze zdecydowanie poważniejsza. W tym świetle tarapaty złotego i fakt, że za dolara przez moment przyszło nam płacić ponad 5 złotych, nabiera zupełnie innej perspektywy - komentuje Bartosz Sawicki z Cinckiarz.pl

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Kto wygra mecz: Polska czy Argentyna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze