„Polska ma Expo 2022 w kieszeni”. Organizację mogą nam zabrać te dwa miasta [ASTANA EXPO 2017]

2017-09-07 15:24

Astana EXPO 2017 to międzynarodowa wystawa zorganizowana w Kazachstanie, która po 3 miesiącach zakończy się 10 września. Expo to nie tylko okazja do zaprezentowania kultury państwa i wypromowania miasta organizatora, ale również do nawiązania bliższych relacji z państwami, które biorą udział w wystawie.

Astana EXPO 2017
6 grudnia 2016 roku rząd przyjął koncepcję programową udziału Polski w wystawie. Polska, jak i inne państwa przygotowała swoją ekspozycję, w której zaprezentowała nowe technologie wpisujące się w główne hasło EXPO: „Energia przyszłości". Mamy zatem technologie z zakresu odnawianych źródeł energii, czystych technologii węglowych czy zalesiania terenów. Jednak to nie jedyny powód tak aktywnego udziału Polski w międzynarodowej wystawie. 6. Września odbyło się Kazachstańsko-Polskie Forum Gospodarcze, a 7. Września obchodzony jest Dzień Polski w którym wezmą udział prezydenci obu krajów: Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew. Polska stara się bowiem o organizację EXPO w 2022 roku w Łodzi, a jej konkurentami są Buenos Aires – stolica Argentyny oraz Minneapolis – największe miastu stanu Minnesota.

Zobacz również: Prezydent Andrzej Duda zacieśnia współpracę z Kazachstanem [EXPO 2017 ASTANA]

Andrzej Stefański, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2017 choć nie ukrywa, że o organizacji EXPO decydują względy głównie polityczne, na każdym kroku podkreślano, że Polska przygotowała wyczerpujący projekt opisujący możliwości organizacji ekspozycji właśnie w Łodzi. - Podczas całego EXPO, zgodnie z określonymi zadaniami i w związku z przyjazdem tutaj, cały czas promujemy kandydaturę Polski na organizatora EXPO w 2022 roku w Łodzi. Odbyły się tutaj liczne spotkania, ich ilość znacznie się nasiliła w ostatnim czasie. Wszystko dlatego, że 9. września jest organizowany dzień Biura Wystaw Międzynarodowych na EXPO, więc spodziewamy się większości delegatów, osób, które głosują.

Komisarz wskazał, że „jeżelibyśmy oceniali po deklaracjach osób już obecnych na EXPO, to Polska ma to organizację wystawy w kieszeni" - Za wcześnie jest jednak na takie optymistyczne deklaracje, bowiem głosowanie będzie miało miejsce w listopadzie. Nie oszukujmy się, oprócz tego, co powiedział prezydent Andrzej Duda o tym, że nasza oferta jest bardzo dobrze przygotowana, to mają tutaj znaczenie również czynniki polityczne.

Sprawdź także: Minister Kościński: "Polskie firmy odgrywają coraz większą rolę" [ASTANA EXPO 2017]

Stefański przytacza również opinię „ludzi którzy niejedno Expo widzieli, niejedno organizowali, którzy oceniają, że mamy bardzo dobrze przygotowaną kandydaturę". - Bądźmy optymistami, atmosfera wokół naszej kandydatury jest bardzo życzliwa, ze strony krajów europejskich, naszych sąsiadów, ale również po deklaracjach można stwierdzić, że popiera nas większość krajów rozwijających się.

Podkreślił również: - Jeżeli byśmy oceniali po deklaracjach, które zebrałem na wystawie to sprawa jest w zasadzie na naszą rzecz przesądzona. Ale głosowanie jest w listopadzie. Polska deklaruje zarówno organizację Expo w 2022 lub w 2023 roku (w zależności od decyzji Biura Wystaw Międzynarodowych - BIE). Temat tzw. Małego Expo ma dotyczyć rewitalizacji i kompleksowej przebudowy obszarów miejskich. Hasłem wystawy ma być tym razem: „City, re:invented". Do tej pory wcześniej tylko Wrocław dwukrotnie bez powodzenia kandydował do Expo – dużej Światowej Wystawy w 2010 roku oraz tzw. małego Expo w 2012 roku. Koszty organizacji wydarzenia w Łodzi mają sięgać ok. mliarda euro, tj. mniej więcej 4 mld złotych.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda zacieśnia współpracę z Kazachstanem [EXPO 2017 ASTANA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze