"Potocznie nazywam je złotem XXI w., bo faktycznie bez tych pierwiastków nie jesteśmy w stanie funkcjonować we współczesnym świecie" - powiedziała w ubiegłym tygodniu kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej UMCS prof. Dorota Kołodyńska. "Przecież nie wyobrażamy sobie już życia bez telefonów, komputerów, pendrive'ów, nowoczesnej medycyny. Pierwiastki ziem rzadkich są cennym surowcem i jeśli nie mamy dostępu do takich złóż, to przynajmniej powinniśmy się zatroszczyć o to, żeby można było je odzyskać z materiałów wtórnych" – zaznaczyła kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej.
Zwróciła uwagę, że w pandemii, kiedy łańcuchy dostaw zostały zerwane, kraje europejskie mocno odczuły brak tych pierwiastków, bo obecnie opiera się na nich rozwój nowoczesnych technologii.
Jak poinformował Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, w wywiadzie dla wnp.pl, ruszyły prace poszukiwawcze w Polsce, które mają na celu zbadanie obecności pierwiastków ziem rzadkich w hałdach pogórniczych. Spośród 1300 hałd w Polsce, wytypowano dziesięć do przeprowadzenia pilotażowych badań. Podczas tych badań zostanie zweryfikowana zasobność surowców oraz określona metodyka dokumentowania takich zasobów.