Raport wskazuje, że Polska zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem posiadanych zasobów rudy srebra, które sięgają 170 tysięcy ton i mają wartość około 127 miliardów dolarów. Peru (110 tys. ton), Australia (94 tys. ton) oraz Rosja (92 tys. ton) zajmują kolejne pozycje w tym rankingu.
Badacze podkreślają, że przy aktualnym poziomie wydobycia złoża srebra w Polsce wystarczą na kolejne 130 lat. W 2023 roku Polska wydobyła 1,3 tys. ton tego kruszcu, co odpowiadało wynikowi z poprzedniego roku. Meksyk jest światowym liderem produkcji srebra (6,4 tys. ton), a następnie plasują się Chiny (3,4 tys. ton) i Peru (3,1 tys. ton).
Polska ma największe złoża srebra na świecie
Raport wskazuje również, że mimo ogromnych zasobów Polska nie jest liderem w eksporcie srebra. Według Business Insidera, w latach 2019-2022 głównymi źródłami importu srebra na świecie były Meksyk (44 proc.) i Kanada (18 proc.), a Polska zajęła trzecie miejsce, dostarczając zaledwie 5 proc. światowego importu tego surowca.
KGHM odpowiada za wydobycie srebra w Polsce. Spółka opisuje srebro jako metal o szerokim zastosowaniu, traktowany zarówno jako dobro inwestycyjne, jak i surowiec przemysłowy. Jest wykorzystywane m.in. w jubilerstwie, numizmatyce, przemyśle elektronicznym, fotografii, medycynie oraz w produkcji nakryć stołowych.