Srebro

i

Autor: Materiały prasowe KGHM

Złoża srebra

Polska siedzi na żyle… srebra! „Wystarczy nam na 130 lat”

2024-02-26 15:01

Dzięki odkryciu nowych złóż, Polska stała się światowym liderem w zasobach srebra, których wartość szacuje się na około 500 miliardów złotych, według danych przedstawionych przez Służbę Geologiczną Stanów Zjednoczonych. Zaskakujące informacje ukazały się w raporcie amerykańskich geologów zatytułowanym „Mineral Commodity Summaries 2024”.

Raport wskazuje, że Polska zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem posiadanych zasobów rudy srebra, które sięgają 170 tysięcy ton i mają wartość około 127 miliardów dolarów. Peru (110 tys. ton), Australia (94 tys. ton) oraz Rosja (92 tys. ton) zajmują kolejne pozycje w tym rankingu.

Badacze podkreślają, że przy aktualnym poziomie wydobycia złoża srebra w Polsce wystarczą na kolejne 130 lat. W 2023 roku Polska wydobyła 1,3 tys. ton tego kruszcu, co odpowiadało wynikowi z poprzedniego roku. Meksyk jest światowym liderem produkcji srebra (6,4 tys. ton), a następnie plasują się Chiny (3,4 tys. ton) i Peru (3,1 tys. ton).

Polska ma największe złoża srebra na świecie

Raport wskazuje również, że mimo ogromnych zasobów Polska nie jest liderem w eksporcie srebra. Według Business Insidera, w latach 2019-2022 głównymi źródłami importu srebra na świecie były Meksyk (44 proc.) i Kanada (18 proc.), a Polska zajęła trzecie miejsce, dostarczając zaledwie 5 proc. światowego importu tego surowca.

KGHM odpowiada za wydobycie srebra w Polsce. Spółka opisuje srebro jako metal o szerokim zastosowaniu, traktowany zarówno jako dobro inwestycyjne, jak i surowiec przemysłowy. Jest wykorzystywane m.in. w jubilerstwie, numizmatyce, przemyśle elektronicznym, fotografii, medycynie oraz w produkcji nakryć stołowych.

QUIZ PRL. Czym pachniała Polska Ludowa?

Pytanie 1 z 15
Popularne perfumy dla pań w charakterystycznej niebieskiej butelce ze złotym korkiem to:
QUIZ PRL. Czym pachniał PRL?
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze