mleko

i

Autor: Shutterstock mleko

Polska staje się wielkim eksporterem mleka

2017-08-23 12:31

Globalny wzrost cen mleka i produktów mlecznych służy polskim eksporterom. W pierwszej połowie 2017 roku udało im się sprzedać aż o 42 proc. więcej mleka niż w adekwatnym okresie rok wcześniej. Za granicę trafiły polskie produkty mleczne warte blisko miliard euro.

W 2017 r. ceny masła i mleka gwałtownie poszły w górę. Jednocześnie wartość polskich produktów mlecznych eksportowanych za granicę wyniosła 984 mln euro (3,575 mod złotych). Wskazuje na to BGŻ BNP Paribas, który powołuje się na wstępne dane Ministerstwa Finansów. Jeszcze nigdy nasi rodzimi mleczarze nie osiągnęli tak dobrych wyników. Nawet w I połowie 2014 r., kiedy polskiej branży udało się osiągnąć rekordowo wysokie dochody z eksportu mleka, wyniki były o 2 mln zł niższe. Nie bez wpływu na wzrost eksportu pozostał też większy wolumen sprzedaży.

Tymczasem polscy rolnicy, którzy zmniejszą sprzedaż mleka, mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 0,61 zł do 1 kg mleka. Takie stawki ogłosił prezes Agencji Rynku Rolnego, która na podstawie § 26a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. realizuje zadania związane z nadzwyczajną pomocą dostosowawczą dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych. Żeby dostać dopłatę, trzeba było w 2016 r. sprzedać podmiotom skupującym co najmniej 15 tys. kg mleka, a od 1 lutego 2017 r. do 30 kwietnia 2017 r. sprzedaż musiała być niższa niż w adekwatnym okresie w roku ubiegłym. Minimalny poziom redukcji wynosi 1000 kilogramów. Producenci mleka mogą otrzymać pomoc dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Termin składania wniosków do dopłaty już minął.

Zobacz też: Szokująca teoria drożyzny masła i mięsa. To przez 500 Plus

Przeczytaj także: Szokująca teoria podwyżek cen masła

Polecamy: Dlaczego masło jest takie drogie? Od 2016 r. podrożało niemal dwukrotnie!

Oprac. na podst. pb.pl, tvp.info, farmer.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze