„Rzeczpospolita” zaznacza, że choć znane na całym świecie marki prowadzą monitoring m.in. sklepów internetowych, pod kątem tego, czy pojawiają się w nich ich podrobione produkty, to walka ta jest średnio skuteczna. Mimo że sprawy przeciwko sprzedawcom podrobionych produktów trafiają do sądów, to i tak ich to nie zniechęca. Co przerażające, bardzo łatwo trafić na podróbki leków, których zażywanie może się bardzo źle skończyć!
Co kupują Polacy
Jakie podrobione produkty Polacy, poza lekami, kupują najczęściej? Są to głównie odzież, zabawki, akcesoria sportowe i biżuteria. Z badań publikowanych przez „Rz” wynika, że niemal połowa Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat kupiła podrobiony produkt, zdecydowanie zaś zaprzecza temu niecałe 40 proc. Największą grupę nabywców nieoryginalnych towarów stanowią osoby młode (15-24 lata).
Nieświadome zakupy
Często zdarza się też, że klienci nabywają podróbki nieświadomie. Na aukcji w internecie sprzedawca przedstawił bowiem zdjęcia oryginalnego produktu, a do klienta trafia jego marna imitacja. Często zdarza się, że w takich sytuacjach próżno liczyć na zwrot pieniędzy… Kupowanie podrobionych towarów szkodzi też gospodarce. Z powodu utraconych podatków do polskiego budżetu nie wpływa rocznie 1,2 mld euro!
ZOBACZ TEŻ:
>>> Gang podrabiał… markowe samochody!
>>> Ile wart jest handel podróbkami
>>> Dlaczego Polacy kupują podróbki?
Źródło: „Rzeczpospolita”