przedsiębiorca

i

Autor: Shutterstock Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu

Polska wśród najgorszych krajów dla biznesu. Winny Polski Ład

2022-07-06 11:47

Polska jest na 10. miejscu na świecie i na 4. w Europie na liście państw, w których najtrudniej działać przedsiębiorcom – pisze "Puls Biznesu", powołując się na raport TMF Group. Za tak słaby wynik naszego kraju odpowiada Polski Ład, który w istotny sposób zmienił system podatkowy.

Wśród 77 krajów odpowiadających za 92 proc. światowego PKB i 95 proc. inwestycji zagranicznych zajmujemy niechlubne 10. miejsce (drugi rok z rzędu) pod względem złożoności przepisów regulujących prowadzenie biznesu — wynika z raport TMF Group, firmy świadczącej usługi administracyjne dla biznesu. "PB" zwraca uwagę, że w Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes we Francji, Grecji i we Włoszech.

Przepisy podatkowe w Polsce są skomplikowane. Polski Ład je jeszcze utrudnił

"Za słaby wynik Polski odpowiada Polski Ład, który gruntownie przebudował system podatkowy" – podaje „Puls Biznesu”. Polski Ład zmienił nie tylko przepisy podatkowe dotyczące korporacji, przedsiębiorców i pracowników, ale także sposób naliczania wynagrodzeń, z czym firmy miały ogromne problemy ze względu na niejasne wytyczne przekazane na krótko przed wejściem nowych regulacji w życie.

— Przepisy prawa pracy w Polsce już wcześniej były skomplikowane, a wprowadzenie w styczniu tego roku Polskiego Ładu zagmatwało je jeszcze bardziej. To kosztowne wyzwanie dla zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie przejrzystość i prostotę regulacyjną — mówi Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

"Polski rząd potrzebuje inwestycji zagranicznych"

W raporcie dodano, że wpływ na zainteresowanie inwestycjami w Polsce mają zapewne również wyraźne dążenia przedstawicieli rządu do skupiania wielu aktywów w rękach państwa. - Polski rząd potrzebuje inwestycji zagranicznych, ale chce, aby to państwo utrzymało dominującą pozycję w posiadaniu aktywów. Mamy już kontrolowane przez skarb państwa Polski Holding Nieruchomości czy Polski Holding Hotelowy oraz Krajową Grupę Spożywczą. Ze względu jednak na diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, może dojść do wzmocnienia powiązań Polski z gospodarkami Europy Zachodniej i USA — dodaje Joanna Romańczuk.

Sonda
Kto twoim zdaniem odpowiada za Polski Ład?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze