Polski Ład Mateusz Morawiecki

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS Polski Ład Mateusz Morawiecki

Polski Ład. Emerytury, PiT-2, ulga dla klasy średniej! Te kwestie nurtują Polaków. Mamy odpowiedzi!

2022-02-03 12:10

Polski Ład 2022. Za nami dwudniowy dyżur telefoniczny "Super Biznesu" i Ministerstwa Finansów. Eksperci Krajowej Administracji Skarbowej oraz ZUS-u ottzymywali sporo pytań od czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu". Najczęste wątpliwości dotyczyły ulgi PIT-0 dla pracującego seniora, ulgi dla klasy średniej czy PIT-2. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te i pozostałe pytania związane z Polskim Ładem.

Polski Ład 2022

Ulga dla klasy średniej, PIT-2, ulga na dzieci. Oto Polski Ład i zmiany w podatkach w 2022 roku. Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, ale wciąż budzi sporo emocji. Polski Ład wprowadził wiele ulg i zwolnień podatkowych. Z pomocą ich wyjaśnienia przychodzą eksperci resortu finansów, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu dwóch dni przedstawiciele tych instytucji odbierali telefony od czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu", aby  wytłumaczyć im najważniejsze założenia i korzyści związane z Polskim Ładem. 

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Polski Ład to program wyborczy PiS

Jestem pracującym seniorem i dlatego chcę korzystać z ulgi PIT-0 dla pracującego seniora. Czy po przekroczeniu kwoty przychodu zwolnionego z podatku będę mógł skorzystać z ulgi dla klasy średniej

Odpowiedź: Tak. To są dwie różne preferencje podatkowe. Po przekroczeniu przychodów zwolnionych z tytułu ulgi dla seniora (85 528 zł), podatnik będzie mógł korzystać z ulgi dla klasy średniej. Warunkiem jest uzyskanie przychodów z pracy, które podlegają opodatkowaniu, w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Czy osoba otrzymująca emeryturę i pracująca zawodowo może złożyć również PIT-2 u pracodawcy?

Odpowiedź: PIT-2 jest dokumentem, który uprawnia płatnika do odliczania kwoty wolnej w podatku. Takie oświadczenie można złożyć tylko u jednego płatnika. Z mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę wolną od świadczeń wypłacanych emerytom odlicza organ rentowy, dlatego nie jest możliwe złożenie drugiego PIT-2 u pracodawcy.

Jak wygląda rozliczenie ulgi dla klasy średniej w przypadku rozliczania z małżonkiem. Co w momencie, gdy jedna osoba przekracza limit ulgi i zarabia np. 140 tys. brutto, a druga osoba ma małe dochody poniżej limitu ulgi np. tylko 40 tys. brutto?

Odpowiedź: W takim przypadku ulga może być zastosowana we wspólnym rozliczeniu małżonków, ponieważ połowa łącznych przychodów mieści się w limicie.

Osiągam przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej oraz z pracy. Czy muszę w związku z tym złożyć do pracodawcy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej przy poborze zaliczki od dochodów z pracy?

Odpowiedź: Nie musisz. Ulga dla klasy średniej może być jednocześnie uwzględniana przez Twojego pracodawcę przy poborze zaliczki od dochodów z Twojej pracy oraz przez Ciebie przy odprowadzaniu zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że w limicie przychodów uprawniających Cię do skorzystania z ulgi uwzględniasz oba te przychody.

Co w przypadku, gdy w jednej firmie pracuję na umowę o pracę i dodatkowo mam przychody z umowy zlecenia z innej firmy? Czy mogę złożyć PIT-2? Jeśli tak, to komu?

Odpowiedź: PIT-2 możesz złożyć tylko w firmie, w której pracujesz na umowę o pracę.

Sonda
Zrozumiałeś/aś już przepisy Polskiego Ładu?
Najnowsze