Wynajem

i

Autor: Gettyimages

Pustostany w Polsce

Ponad 1,8 mln mieszkań stoi w Polsce pustych. Szokujące wyniki Spisu Powszechnego

2022-09-28 12:59

Polacy nie chcą wynajmować ani sprzedawać pustych nieruchomości? Jak wynika ze wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego spośród 15,2 mln mieszkań w Polsce ponad 1,8 mln jest niezamieszkanych. Najwięcej znajduje się w województwach małopolskim i podlaskim. Z czego wynika tak duża liczba stojących pustostanów?

Ponad 1,8 mln mieszkań w Polsce stoi pustych. Dlaczego?

Według wstępnych danych Spisu Powszechnego najwięcej pustych nieruchomości znajduje się w województwach małopolskim i podlaskim. Sporą liczbę odnotowano także w województwach lubelskim i świętokrzyskim, bo po 13,5 proc. Spośród wszystkich mieszkań w Polsce, których jest 15,2 mln, tych niezamieszkałych jest 1,8 mln. Z czego to wynika? Wielu właścicieli nie chce wynajmować swoich mieszkań na czas np. tymczasowej pracy za granicą. Chcą mieć do czego wracać i wizja poniszczonego przez obcych ludzi mieszkania ich przeraża. Inni z kolei takie mieszkanie traktuje jako azyl i dodatkowe miejsce, gdzie mogą przenocować. Są też przypadki kiedy to decyzja o dalszych losach nieruchomości zdaje się być trudna, więc właściciele odkładają ją możliwie jak najbardziej się da. Innym przykładem jest także brak środków np. na wyposażenie własnych czterech ścian, by można było je zamieszkiwać. Zdarza się też, że dom bądź mieszkanie zostało odziedziczone przez rodzeństwo bądź innych członków rodziny, które w tej kwestii nie może się dogadać. 

Inwestowanie w mieszkania bez zamiaru najmu

Analityk nieruchomości Tomasz Narkun mówi, że sam zna właścicieli, którzy posiadają nawet po 20 mieszkań. Stoją one puste, jednak nie czekają na lokatorów. Dlaczego? Powodem są według wielu inwestorów niesprawiedliwe przepisy. - pisze “Gazeta Wyborcza”. Z kolei Katarzyna Gontarczyk przyznaje, że ważne jest podpisanie dobrej umowy najmu, dzięki której właściciel będzie miał gwarancję regularnych odwiedzin, a także ewentualną reakcję związaną z opóźnieniami w płatnościach za czynsz. Korzystną zmianą byłoby sprawdzanie przez właściciela potencjalnego najemcy, tak jak robią to banki - dodaje. 

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?
Pieniądze to nie wszystko Janusz Kowalski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany