Kto może otrzymać świadczenie?
Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli osoba wnioskująca przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu. Osoba pobierające świadczenie emerytalno-rentowe, która jest kombatantem lub ofiarą represji, może złożyć w ZUS wniosek o dodatek kombatancki, którego wysokość również wynosi 256,44 zł.
Poza wypełnionym formularzem potrzebne jest zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie wydane przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, lub kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprzed 18 maja 2014 r.
Kto może wydać zaświadczenie?
Zaświadczenie może również zostać wystawione przez ministra pracy i polityki socjalnej od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r. Kolejną grupą, która może otrzymać dodatek z ZUS, są seniorzy nauczyciele, którzy w czasie okupacji podczas II wojny światowej prowadzili tajne nauczanie.
Ponadto seniorzy, którzy przed 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej lub byłego Wolnego Miasta Gdańska. Co ważne, nie można pobierać jednocześnie dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie.