Ponad połowa polskich firm rodzinnych nie przetrwa najbliższych 12 tygodni?

2020-04-03 12:56
Bankructwo firmy pożyczkowej
Autor: Shutterstock

Według badania Stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych, tarcza antykryzysowa może okazać się nieskuteczna. Zdaniem przedstawicieli tego sektora, epidemia koronawirusa doprowadzi do upadku wielu przedsiębiorstw w ciągu kilkunastu tygodni.

Według badania nastrojów, które przeprowadziło stowarzyszenie, większość przedsiębiorców prowadzących rodzinne firmy spodziewa się najgorszego scenariusza. 57,7 proc. badanych spodziewa się zakończenia działalności w ciągu 12 tygodni. W jeszcze ciemniejszych barwach przyszłość widzi 44,3 proc., którzy bankructwa spodziewają się w ciągu 9 tygodni.

- Bankructwo firm oznacza jednocześnie ruinę rodzin przedsiębiorców. Dla 91% respondentów dochody z firmy stanowią ponad połowę rodzinnych dochodów. Dla 71,8% to ponad ¾dochodów. Są to firmy dojrzałe: 69,9% z nich działa ponad 11 lat. Tworzą krajobraz poza metropoliami, bo 69,2% z nich działa w miejscowościach poniżej 0,5 mln mieszkańców. Są rozwojowe i z aspiracjami, bo jedynie 30,1% z nich koncentruje się tylko na rynku lokalnym. Pozostałe działają na skalę międzynarodową i ogólnopolską. Jedynie 34% respondentów to mikrofirmy - czytamy w komunikacie Inicjatywy Firm Rodzinnych.

ZOBACZ TEŻ: Sprzedaż alkoholu online? Branża apeluje o wsparcie 

Przedsiębiorcy w odpowiedzi na postulaty rządowej tarczy antykryzysowej, przygotowali własne recepty na uzdrowienie sytuacji. Wśród najczęściej wymienianych znajdziemy:

  • 43,6%Dofinansowaniena preferencyjnych warunkach z gwarancją kredytową BGK
  • 71,2%Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju dla wszystkich firm
  • 82,7%Zwolnienie wynagrodzeń z podatku dochodowego iskładek ZUS dla wszystkich firm
  • 51,9%Pokrycie przez ZUS wynagrodzeń w okresie kwarantanny
  • 35,9%Wprowadzenie/zwiększenie elastyczności norm czasu pracy i wynagrodzeń
  • 50,6%Czasowe zawieszenie spłaty odsetek i rat kredytów oraz leasingów
  • 57,1%Uwolnienia środków pieniężnych z kont split payment VAT
  • 37,8%Ułatwienia w zakresie zwrotu podatku VAT
  • 44,2%Przesunięcie na okres 3-6 miesięcy płatności podatków VAT, CIT, PIT i innych
  • 53,2%Szeroko pojęta deregulacja upraszczająca prowadzenie biznesu

Badanie przeprowadzono w formie elektronicznej ankiety z wykorzystaniem Formularzy Google w dn.31 marca -2 kwietnia 2020 r. Udział w badaniu wzięło 156 firm rodzinnych z całego kraju.

Wrocławscy policjanci patrolują ulice miasta w czasie koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze