Banknoty

i

Autor: _Alicja_ /CC0/pixabay.com

Kredyt Hipoteczne

Porażka wakacji kredytowych? Z rządowej pomocy korzystają zamożniejsi

2022-09-01 7:58

876 tys. – tyle umów hipotecznych w pierwszym miesiącu obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych zostało nimi objętych. Jednocześnie sprzedaż nowych kredytów spada, a te już zaciągnięte są szybciej spłacane – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Z badania wynika również, że głównie z wakacji kredytowych korzystają ci, którzy spokojnie mogliby poradzić sobie ze spłatą kredytu. W ocenie gazety "na rynku hipotek widać też inne efekty podwyżek stóp". Jakich?

Wakacje kredytowe. Kto najchętniej korzysta?

Gazeta przytacza dane Biura Informacji Kredytowej: "Zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5 proc. spośród 1,97 mln uprawnionych złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi 58 proc. ich wartości do spłaty." "DGP" podkreśla, że biuro dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi wakacji kredytowych. Same banki nie chcą się dzielić tego typu informacjami.

Pieniądze to nie wszystko Alicja Defratyka

-Z dostępnych danych wynika, że na przesunięcie spłat hipotek decydowały się osoby w dobrej sytuacji finansowej, czyli takie, które w opinii bankowców nie potrzebowały rozwiązania zaproponowanego przez rząd. Moratorium kredytowe pozwala jednak uniknąć skutków podwyżek stóp procentowych" - czytamy.

Nie ma chętnych na kredyty hipoteczne

W ocenie gazety "na rynku hipotek widać też inne efekty podwyżek stóp". "Jeden to hamowanie sprzedaży nowych kredytów. Drugi kwartał okazał się pod tym względem najgorszy od początków 2009 r., czyli dna globalnego kryzysu finansowego. Kolejny efekt to wcześniejsze spłaty, które skutkują tym, że liczba czynnych hipotek w pierwszym półroczu spadła o kilkadziesiąt tysięcy. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia pierwszy raz w historii" – podkreśla "DGP".

Sonda
Czy posiadasz kredyt hipoteczny?
Najnowsze