banknoty/pieniądze

i

Autor: Materiały prasowe banknoty/pieniądze

Kredyty hipoteczne

Zwrot za ubezpieczenie pomostowe już niedługo pojawi się w Twoim portfelu? Sprawdź, kto z niego skorzysta

2022-08-16 14:50

Ważna ustawa nowelizująca prawo bankowe została przyjęta przez Sejm i Senat, co oznacza, że czeka już tylko na podpis Prezydenta. Chodzi ubezpieczenie pomostowe, czyli kwoty pobierane podczas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Poprawki senackie uwzględniły nie tylko tych, którzy dopiero zamierzają wziąć kredyt hipoteczny, ale również osoby, które już się w takiej sytuacji znalazły. Koszt dla sektora bankowego to ok. 4,8 mld zł w ciągu 10 lat.

Zwrot opłaty pomostowej. Kto skorzysta na zmianie ustawy?

Nowe prawo nakazuje bankom zwrot pobieranych w trakcie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej pobieranych przez nie prowizji. Projekt przewiduje, że prowizje będą zwracane kredytobiorcom lub zaliczone w poczet spłaty kredytu mieszkaniowego, bez potrzeby składania specjalnych wniosków.

Banki do tej pory asekurowały się w razie awaryjnej sytuacji i do czasu wpisu do księgi wieczystej pobierały coś w rodzaju ubezpieczenia. Jednak ze statystyk jasno wynika, że takie przypadki praktycznie się nie zdarzają, więc bank pobiera opłaty tak naprawdę, za nic, obciążając dodatkowo, finansowo klienta. Tymczasem to ni z winy kredytobiorcy, wpis do ksiąg się przedłuża i wielu klientów podawało banki do sądu z tego tytułu.

Wedle projektu należy się zwrot osobom, które podpiszą umowę kredytową już po wejściu ustawy w życie, mają zagwarantowany zwrot pieniędzy,również kredytobiorcy, którzy podpisali umowę przed wejściem w życie nowej ustawy, ale wciąż czekają na wpis hipoteki, otrzymają zwrot opłat.

Ci, którzy już mają wpis, przed wprowadzeniem nowej ustawy nie dostaną zwrotu. 

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?

Przez opieszałość sądów, które wynikają m.in. z nadrabiania pandemicznych zaległości czas oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej, zwłaszcza w dużych miastach wydłużył się nawet i do 12 miesięcy. W tym czasie banki uprawnione są do stosowania wyższego oprocentowania lub wyższej marży, co do chwili wpisu hipoteki do księgi wieczystej ma skutek w postaci wyższej raty kredytowej. Obecnie jest to, wg wiceministra Warchoła, średnio 500 zł. miesięcznie. Jeśli przemnożymy przez kilkanaście miesięcy to okaże się, że kredytobiorca płaci dodatkowo bankowi kilka tysięcy złotych. Według nowego prawa te pieniądze mają wrócić do kredytobiorców.

-To, które z rozwiązań zostanie zastosowane, zależeć będzie od zapisów konkretnej umowy kredytowej. Do odzyskania jest (w zależności od kwoty kredytu) od kilkuset do kilku tysięcy złotych - przewiduje w rozmowie z Super Biznesem, autor poprawki  wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł z Solidarnej Polski. Jak dodaje przepisy powinny już zacząć działać na jesieni.

Jaka będzie procedura zwrotu opłat pomostowych?

Na ten temat nic nie wiadomo. Ponieważ nowe prawo ma objąć wszystkie banki i wszystkich nowych kredytobiorców, możliwe, że zostanie wybrane rozwiązanie najprostsze i zwrot środków będzie następował automatycznie. Jak wynika z jednej z poprawek Senatu, banki będą miały na zwrócenie klientom pieniędzy 60 dni od momentu dokonania wpisu hipoteki - informuje portal regioDom.

Sądy będą musiały przyspieszyć procedurę wpisu do księgi wieczystej

Wiceminister Sprawiedliwości zapowiedział w rozmowie z Super Biznesem, że jednocześnie prowadzone są prace nad zmianami w prawie, tak aby skrócić kolejki. Stanie się to m.in. dzięki poszerzeniu uprawnień notariuszy do dokonywania takich wpisów, co ma odciążyć sądy, które dziś się tym zajmują same. Jak zapowiedziano, obywatel będzie miał wybór – albo skorzystać przy wpisie z usług notariusza, albo sądu wieczystoksięgowego.

Szerzej pisaliśmy o tym tutaj: Banki oddadzą Polakom pieniądze! Nawet kilka tysięcy zł! Minister Warchoł wyjaśnia [TYLKO U NAS]

Jednocześnie Warchoł dodaje, że na wydłużony czas oczekiwania na wpis,  przyczyniła się pandemia, teraz nadrabiamy ten okres - zapewnił wiceminister Solidarnej Polski. Jak dodał do kilkunastomiesięcznych terminów oczekiwania na wpis do księgi wieczystej przyczynił się również m.in. boom inwestycyjny na mieszkania oraz ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego, która weszła w życie dwa lata temu. Chcemy temu przeciwdziałać - zapowiedział.

Sonda
Czy nowe rozwiązania ułatwią kupno mieszkania?
Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze