Za czesne i akademik studenci zapłacą mniej. Jest zarządzenia Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego!

i

Autor: Pixabay.com Studenci wracają do akademików

Na rynku brakuje tanich mieszkań dla studentów

Studenci zdruzgotani. Coraz trudniej znaleźć tanie mieszkanie na wynajem

2022-08-03 7:47

Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W tym roku akademickim nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP. W październiku rozpoczyna się kolejny rok akademicki, ale już teraz część studentów rozpoczęła poszukiwania kwater. PAP zapytała szefa samorządu studentów UW Kamila Bonasa, czy do tej organizacji docierają informacje od studentów, że mają problemy ze znalezieniem lokum. Przyznał, że problem stanowi znalezienie tanich mieszkań. "Tych na rynku jest coraz mniej. Osoby bardziej majętne nie mają większych trudności" – podkreślił Bonas.

Studenci desperacko szukają tanich mieszkań

Jak przekonywał Bonas przekazał zainteresowanie ofertą domów studenckich jest większe niż wcześniej, a do Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zgłasza się dużo osób chcących dowiedzieć się o procedurach związanych z wnioskowaniem o miejsce w domach studenta. - Warto zaznaczyć, że częściej, niż w poprzednich latach, występują pytania o "tanie lokalizacje", jeśli ktoś decyduje się na poszukiwanie mieszkania – dodał przewodniczący.

Bonas zapewnił, że wraz z zespołem stara się negocjować z prywatnymi właścicielami akademików preferencyjne stawki dla osób studiujących na UW. Również do Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) docierają informacje o pojawiających się trudnościach w dostępności mieszkań na wynajem.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

"Studenci wykazują się większą ostrożnością przy wynajmie mieszkania lub pokoju od osób prywatnych. Często obserwowanym przez nas problemem jest także niewielka liczba ofert atrakcyjnych dla studentów w zakresie ceny, standardu i lokalizacji mieszkania" – przekazała PAP przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS Karolina Grzesiak.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Problemy z zakwaterowaniem

Grzesiak przekazała, że NZS przygotowuje raport "Sytuacja mieszkaniowa studentów", na którego potrzeby przeprowadzono badanie wśród ponad 2 tys. studentów z różnych uczelni w całej Polsce. Z raportu wynika, że 22 proc. ankietowanych studentów mieszka w akademikach, w większości publicznych.

PAP zapytała, czy do resortu edukacji i nauki wpływają sygnały od studentów wskazujące na występowanie problemów ze znalezieniem zakwaterowania oraz na zwiększone zapotrzebowanie na miejsca w domach studenckich. Rzecznik MEiN Adrianna Całus zaprzeczyła. I dodała: "Nie ma podstaw prawnych do np. zapewnienia przez ministra miejsc w akademikach czy ingerencji w zasady obowiązujące na rynku komercyjnym."

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze