Bankomat

i

Autor: Shutterstock Bankomat

Ograniczenia w bankomatach

Nowe limity wypłat w bankomatach. Nie wypłacisz więcej niż 800 złotych

2022-08-18 13:33

Bankomaty Euronet ograniczyły wypłaty do 800 zł dziennie. Poprzedni limit wynosił 1000 zł. Jeśli więc planowałeś wypłacić z bankomatu sieci większą kwotę, musisz rozłożyć wypłatę "na raty" lub udać się do placówki swojego banku.

Bankomaty Euronet zmniejszają limit wypłat

Przy próbie wypłacenia z bankomatu Euronet kwoty wysokości 1000 zł możemy przeczytać komunikat, że maksymalna kwota dla jednej transakcji wynosi 800 zł. W urządzeniu możemy przeczytać, że limit został wprowadzony "by zapewnić dostęp do gotówki możliwie największej liczbie klientów".

Jak udało się ustalić portalowi bankier.pl, limit 800 zł został wprowadzony we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska. Limit dotyczy zarówno transakcji wykonywanych kartą, zbliżeniowo, jak i BLIK-iem. Nie dotyczy to jednak klientów banków, które mają wyższe limit wypłat klientów na podstawie bilateralnych umów danego banku z Euronet.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Dlaczego jest limit w bankomatach Euronetu?

Portal bankier.pl dowiedział się, że limit został wprowadzony z powodu rosnących kosztów utrzymania bankomatów, które są wyższe od przychodów z lokalnych transakcji bankomatowych. Biuro prasowe poinformowało, że stawki otrzymywane przez Euroneto od organizacji płatniczych i banków, nie pokrywają kosztów obsługi transakcji wypłaty. Do tego dochodzą wzrosty kosztów wynikające z czynników makroekonomicznych (np. inflacji), a dzięki limitom można utrzymać stały poziom gotówki w bankomatach.

Sieci bankomatów zarabiają na opłacie bankomatowej, które wynosi nieco ponad złotówkę i z reguły jej koszt ponosi bank. Tzn. że bardziej opłaca się operatorowi bankomatu, gdy klienci wypłacają pieniądze często, ale w mniejszych kwotach, bo wysokość wypłacanej kwoty nie ma przełożenia na opłatę.

Sonda
Posługujesz się jeszcze gotówką?

Coraz większy problem z wypłacaniem pieniędzy z bankomatów

Jak niedawno informował Narodowy Bank Polski, bankomatów w Polsce jest coraz mniej. Pięć lat temu na rynku znajdowało się ok. 23 tys. maszyn. Pod koniec I kwartału 2022 roku, według danych NBP było ich o 2 tys. mniej, czyli 21 tys. Spada również liczba operacji, np. w IV kwartale 2021 roku wykonaliśmy ich 133 mln, a w I kwartale 2022 roku 146 mln. Tym samym spadają zyski operatorów bankomatów. Jest to oczywiście w sporej mierze związane z coraz większą popularnością transakcji bezgotówkowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze