Jacek Sasin

i

Autor: Tomasz Golla/SE "To daje nam nadzieję, że ambitne cele unijnej polityki klimatycznej zostaną zrealizowane bez obciążania polskiego społeczeństwa" - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Porozumienia z USA ws. atomu. Sasin: "Szansa na tańszą energię w Polsce"

2022-02-15 10:00

"Zależy nam na tym, by kapitał amerykański inwestował w Polsce. Również by biznes polonijny widział w Polsce to miejsce, gdzie warto lokować" - mówił we wtorek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Dodał, że porozumienia z USA ws. atomu dają szanse na tańszą energię w Polsce. Przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych wicepremier Jacek Sasin był pytany we wtorek w Programie I Polskiego Radia o planowane na ten dzień spotkania m.in. z biznesmenami na Wall Street i przedstawicielami polskiego biznesu w USA. Wskazał, że będzie mowa m.in. o inwestycjach w Polsce.

"Zależy nam na tym, by kapitał amerykański inwestował w Polsce. Zależy nam na tym, by również biznes polonijny widział w Polsce to miejsce, gdzie warto lokować pieniądze" - powiedział Jacek Sasin. W poniedziałek minister aktywów państwowych spotkał się w USA z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Wicepremier stwierdził, że usatysfakcjonowała go "bardzo wysoka ocena działań polskiego rządu w czasie kryzysu koronawirusa". 

"Te działania przede wszystkim nakierunkowane na ratowanie polskiej gospodarki zostały bardzo wysoko ocenione przez panią Georgiewą i innych uczestników tego spotkania" - stwierdził wicepremier i dodał, że Polska została określona mianem "modelowego kraju", który poradził sobie w trudnej sytuacji i dzięki temu "mamy dzisiaj tak dobre odbicie w gospodarce".

Zaskakujące prognozy gospodarcze na 2022 rok

Dostęp do nowoczesnych technologii

Sasin uczestniczył też w podpisaniu umowy między KGHM i amerykańskim NuScale ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Podczas briefingu poinformował, że po rozmowach z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm uzyskał też zapewnienie o przyspieszeniu prac nad elektrownią atomową w Polsce.

Sasin stwierdził, że porozumienia dają szanse na "tańszą energię w Polsce". Podkreślił, że "stabilne i najtańsze źródło energii to energetyka jądrowa". W ocenie Sasina "bez atomu, bez inwestycji w energetykę jądrową trudno sobie wyobrazić, żeby mogła się udać w Polsce transformacja energetyczna".

Szef MAP zwrócił uwagę, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi "gwarantuje nam dostęp do nowoczesnych technologii, gwarantuje nam, że te inwestycje powstaną". Wicepremier przypomniał, że pierwsza duża elektrownia jądrowa powinna powstać w naszym kraju w połowie lat 30., a pierwsze małe reaktory jądrowe powstaną do 2029 r.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

"Poważne pieniądze amerykańskie"

Zapytany, o jakich kwotach amerykańskich inwestycji w energetykę była mowa podczas poniedziałkowych rozmów, Sasin powiedział: "to będą poważne pieniądze amerykańskie, które zostaną zainwestowane w program konwencjonalnej elektrowni jądrowej". Zastrzegł, że jest to etap uzgodnień. Zwrócił uwagę, że elektrownia "powstanie wspólnie, nakładami polskimi i amerykańskimi".

Pytany czy jest szansa na zintensyfikowanie amerykańskich dostaw LNG do gazoportu w Świnoujściu, stwierdził, że wykorzystujemy praktycznie już pełne możliwości gazoportu, ale jest on rozbudowywany. "Dopiero w roku przyszłym będziemy mogli zwiększyć jeszcze odbiór gazu. Planujemy też kolejne inwestycje, również w pływający gazoport w Gdańsku" - powiedział.

Według harmonogramu wizyty w Stanach Zjednoczonych, we wtorek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych w Nowym Jorku i spotkać się z jej zarządem. W środę wicepremier złoży wizytę w należącej do KGHM kopalni miedzi Robinson w Nevadzie, gdzie spotka się z jej pracownikami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze