broń

i

Autor: Pixabay "Broń palna plus". Czy w życie wejdzie pomysł broni dla każdego mieszkańca miasta?

Dostęp do broni

Posłowie chcą ułatwionego dostępu do broni dla tych grup zawodowych. Na liście tysiące osób

2022-09-27 15:42

Już wkrótce niektóre grupy zawodowe mogą mieć ułatwiony dostęp do posiadania broni na własny użytek - donosi "Fakt". Tym razem obejmowałoby sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej i służb specjalnych, czy nawet żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zmiana jest stosunkowo prosta. Chętny do posiadania własnej broni nie będzie musiał uzasadniać, że chodzi o jakąś „ważną przyczynę”.

Liberalizacja w dostępie do broni

To inicjatywa posłów z komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji. Jak ujawnia "Fakt", zapis dotyczący liberalizacji w dostępie do broni do ochrony osobistej zaszyto w projekcie ustawy zakładającej likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych. 

Nowy przepis zakłada, że policjanci i funkcjonariusze służb (m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Ochrony Państwa, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej, Straży Marszałkowskiej), żołnierze, osoby pełniące służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej co najmniej od roku, a także sędziowie i prokuratorzy, występując o pozwolenie na broń nie musieliby już wskazywać „ważnej przyczyny jej posiadania".

Znaczenie dla obronności

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, który jest już w Sejmie "celem projektowanych zmian jest racjonalizacja przepisów dotyczących dostępu do broni palnej. Ma to istotne znaczenie proobronne, co jest szczególnie istotne w kontekście wojny w Ukrainie. Da szansę na stosunkowo szybkie, a bez dodatkowych kosztów dla państwa, wzmocnienie potencjału obronnego Polski. Zwiększy także poczucie osobistego bezpieczeństwa wśród obywateli, gdyż wzmocni ochronę zdrowia, życia, a także miru domowego".

Sonda
Czy USA powinny militarnie angażować się w obronę Tajwanu w razie ataku Chin?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze