Wyprawka szkolna 2022. Ceny artykułów szkolnych. Gdzie najtaniej?

i

Autor: jo Ceny artykułów szkolnych. Gdzie najtaniej?

Świadczenie "Dobry start"

Potrzebna waloryzacja 300 plus? Inflacja uderzyła w wyprawkę szkolną!

2022-08-26 7:33

Wyprawka szkolna również podrożała przez inflację! Jak wynika z lipcowego badania UCE Research i Hiper-Com Poland,w porównaniu do 2021 roku koszt skompletowania wyprawki dla ucznia wzrósł o 14 proc. Tymczasem świadczenie "Dobry start" wynosi tyle samo co rok temu, czyli 300 zł. Czy 300 plus już nie wystarczy?

Wyprawka szkolna podrożała o ponad 14 proc. 300 plus nie starczy?

Ceny artykułów potrzebnych do skompletowania wyprawki szkolnej wzrosły dokładnie o 14,2 proc., czyli nieco poniżej poziomu inflacji.  Według autorów analizy na 59 badanych produktów szkolnych, 43 zdrożały, 15 staniało, w jednym przypadku cena się nie zmieniła.

Katarzyna Grochowskia z Hiper-Com Poland zaznacza, że inflacja, rosnące koszty energii, paliw i pracy najmocniej wpływają na wzrost cen. "Najwyższe ceny artykułów szkolnych prawdopodobnie zobaczymy na przełomie sierpnia i września, bo w tym okresie największy jest również popyt. Dodatkowo w tym czasie rodzice uczniów otrzymają świadczenia z rządowego programu "Dobry start", co zachęci sklepy do podnoszenia cen" – przewiduje ekspertka.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

Które elementy wyprawki szkolnej najbardziej podrożały?

Z analizy cen UCE Research i Hiper-Com Poland wynika, że najmocniej - prawie dwukrotnie - wzrosły ceny okładek na zeszyty i notatników. O ponad 83 proc. rdr zdrożały przyborniki na biurko, farby plastyczne akrylowe podrożały o 49,4 proc., zeszyty na spirali o 48,2 proc., a także bloki techniczne białe o 43,4 proc.

Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland zwróciła uwagę, że wśród produktów, które najbardziej zdrożały są artykuły z materiałów syntetycznych i z papieru. "Jednym z głównych producentów tych pierwszych są Chiny, tymczasem od 2020 roku obserwujemy dynamiczny wzrost kosztów logistycznych i transportowych. Ponadto produkcja tego typu towarów jest wysoce energochłonna, co wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej, odbiło się na cenach tych produktów" - wskazała.

Dodała, że papier z kolei drożeje systematycznie już od wielu lat. "Obecne uwarunkowania ekonomiczno-polityczne spotęgowały to zjawisko, powodując prawie dwukrotny wzrost cen na początku br." - oceniła.

Niektóre produkty z wyprawki szkolnej potaniały

Z puli produktów, które staniały w porównaniu do ubiegłego roku, na pierwszym miejscu znalazły się markery do tablic. Ich średnia cena spadła rdr o 54,9 proc., o prawie 36 proc. staniały długopisy klasyczne, o 1/3 wieczne pióra, a żelowe długopisy automatyczne są tańsze o 18,5 proc.

Według Pryzmont powodem obniżki cen przyborów piśmienniczych może być przyśpieszenie nauką zdalną cyfryzacji w szkołach. "Pomimo powrotu lekcji stacjonarnych, pewne procesy i praktyki znane z nauki zdalnej już w szkole pozostały, zmniejszyło się więc zapotrzebowanie na tego typu artykuły" – oceniła.

Zdaniem Marty Nowak z UCE Reaserch, fakt że nie wszystkie artykuły szkolne zdrożały, a niektóre nawet potaniały, wynika z tego, że na część z nich jest stałe zapotrzebowanie i to nie tylko wśród uczniów. Inne zaległy w magazynach jeszcze od czasu rozpoczęcia nauki zdalnej.

"Sieci handlowe, w trosce o swój wizerunek cenowy, mogły taniej sprzedawać np. pandemiczne zapasy, aby dobrze wypaść w oczach przerażonych inflacją klientów" - zaznaczyła Nowak.

Sonda
Wyprawka dla dziecka. Kiedy przygotować?

Analizę przeprowadzono w terminie od 1 lipca do 15 sierpnia br. Porównano ceny 14,1 tys. produktów w 22 kategoriach, w tym 59 najczęściej wybieranych przez konsumentów artykułów szkolnych, które pochodziły z ofert ponad 40 tys. sklepów należących do 38 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze