prąd

i

Autor: getty images Doradcy eneregtyczni pomogą mieszkańcom Warszawy

Rachunki za prąd

Powstał kalkulator zużycia prądu. Tak oszczędzisz pieniądze

2022-10-24 11:13

Rosnące w ekspresowym tempie domowe rachunki m.in: za prąd, gaz, podgrzanie wody czy też ogrzewanie skłania coraz więcej Polaków do zmiany nawyków w korzystaniu z domowych urządzeń, które pozwolą na mniejsze zużycie prądu czy wody. Pomimo to świadomość zużycia energii elektrycznej przez sprzęty domowe, zarówno te pracujące, jak i pozostające w trybie uśpienia (tzw. tryb standby) jest w Polsce wciąż niewielka. Dlatego też z pomocą przychodzą takie narzędzia jak kalkulator zużycia prądu, który pokazuje ile prądu marnujemy, nie gasząc "przysłowiowego światła".

Co zużywa najwięcej prądu w gospodarstwie domowym?

Pomimo tego, że świadomość zużycia prądu Polaków jest niska, to według badania IBRiS 60 proc. z nich deklaruje, że planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie prądu. Jednocześnie jedynie co trzeci badany, który planuje podróż na kilka dni, wyłącza z gniazdka nieużywane w tym czasie urządzenia. 

Jak informuje koncern energetyczny E.ON, na przeciętnym rachunku za prąd prawie 30 proc. to koszty zasilania telewizora, komputera i sprzętu audio. Za 17 proc. tej faktury odpowiadają sprzęty do gotowania i zmywania. Kolejne 14 proc. to koszty prania i suszenia ubrań, 13 proc. prądu pobiera oświetlenie. Lodówka i zamrażalnik odpowiadają za 11 proc. przeciętnego zużycia energii.

W jaki sposób można obniżyć opłaty za energię elektryczną?

Ile prądu zużywamy w naszych domach? I na czym możemy oszczędzić? E.ON Polska przygotował kalkulator, który ułatwia kontrolę zużycia energii elektrycznej w każdym domu. 

Kalkulator online jest dostępny tutaj

Po kliknięciu na link mamy do wyboru poszczególne pomieszczenia domowe. Przykładowo wybieramy kuchnię. Po kliknięciu w obrazek mamy wizualizację sprzętów kuchennych. Klikamy przykładowo na lodówkę. Pokazuje nam się opcje do wyboru mała, średnia i duża, musimy również w kolejnym kroku wybrać klasę efektywności. Po kolei wybieramy sprzęty po czym przechodzimy do kolejnych pomieszczeń gdzie analogicznie wybieramy kolejne sprzęty. 

Na koniec pracy z Kalkulatorem Online - Szkoda Prądu pojawia się procentowe podsumowanie zaoszczędzonej energii zarówno w ogólnym bilansie, jak i dla każdego ze sprzętów RTV i AGD.

Razem z Kalkulatorem Online - Szkoda Prądu, firma przygotowała bazę wiedzy. Znajdują się w niej propozycje prostych działań, które pozwalają zmniejszyć zużycie prądu. Jeżeli uda się zastosować większość takich zmian, to zgodnie z wyliczeniami kalkulatora online można zmniejszyć swoje zużycie nawet o tyle energii, ile zużywamy w ciągu jednego miesiąca.

Na czym zaoszczędzić prąd?

Przykładowo brudne szyby w oknach zabierają ok. 30 proc. światła naturalnego, a brudne i zakurzone żyrandole nawet 60 proc. Zmniejszając moc ssania w odkurzaczu z 2 tys. do 1500 W przy godzinnym użyciu, w ciągu tygodnia pozwala zaoszczędzić 0,5 kWH - czytamy w poradniku firmy. Z kolei, stawiając telewizor w zacienionym miejscu, z dala od okna i zmniejszymy jasność ekranu o 50 proc., zredukujemy zużycie jego energii o 35 proc.

Wymierne korzyści dla wszystkich

E.ON wylicza, że gdyby każdy polski dom zużywał rocznie 100 kWH mniej, to  wciągu roku oszczędzilibyśmy tyle energii ile uzyskuje się z ok. 150 tys. ton węgla. Aby zaoszczędzić te 100 kWH w domu wystarczy np. 2 razy rzadziej korzystać z czajnika elektrycznego. 

Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze