Co zużywa najwięcej prądu w gospodarstwie domowym?
Pomimo tego, że świadomość zużycia prądu Polaków jest niska, to według badania IBRiS 60 proc. z nich deklaruje, że planuje zwracać większą niż w poprzednich latach uwagę na zużycie prądu. Jednocześnie jedynie co trzeci badany, który planuje podróż na kilka dni, wyłącza z gniazdka nieużywane w tym czasie urządzenia.
Jak informuje koncern energetyczny E.ON, na przeciętnym rachunku za prąd prawie 30 proc. to koszty zasilania telewizora, komputera i sprzętu audio. Za 17 proc. tej faktury odpowiadają sprzęty do gotowania i zmywania. Kolejne 14 proc. to koszty prania i suszenia ubrań, 13 proc. prądu pobiera oświetlenie. Lodówka i zamrażalnik odpowiadają za 11 proc. przeciętnego zużycia energii.
W jaki sposób można obniżyć opłaty za energię elektryczną?
Ile prądu zużywamy w naszych domach? I na czym możemy oszczędzić? E.ON Polska przygotował kalkulator, który ułatwia kontrolę zużycia energii elektrycznej w każdym domu.
Kalkulator online jest dostępny tutaj
Po kliknięciu na link mamy do wyboru poszczególne pomieszczenia domowe. Przykładowo wybieramy kuchnię. Po kliknięciu w obrazek mamy wizualizację sprzętów kuchennych. Klikamy przykładowo na lodówkę. Pokazuje nam się opcje do wyboru mała, średnia i duża, musimy również w kolejnym kroku wybrać klasę efektywności. Po kolei wybieramy sprzęty po czym przechodzimy do kolejnych pomieszczeń gdzie analogicznie wybieramy kolejne sprzęty.
Na koniec pracy z Kalkulatorem Online - Szkoda Prądu pojawia się procentowe podsumowanie zaoszczędzonej energii zarówno w ogólnym bilansie, jak i dla każdego ze sprzętów RTV i AGD.
Razem z Kalkulatorem Online - Szkoda Prądu, firma przygotowała bazę wiedzy. Znajdują się w niej propozycje prostych działań, które pozwalają zmniejszyć zużycie prądu. Jeżeli uda się zastosować większość takich zmian, to zgodnie z wyliczeniami kalkulatora online można zmniejszyć swoje zużycie nawet o tyle energii, ile zużywamy w ciągu jednego miesiąca.
Na czym zaoszczędzić prąd?
Przykładowo brudne szyby w oknach zabierają ok. 30 proc. światła naturalnego, a brudne i zakurzone żyrandole nawet 60 proc. Zmniejszając moc ssania w odkurzaczu z 2 tys. do 1500 W przy godzinnym użyciu, w ciągu tygodnia pozwala zaoszczędzić 0,5 kWH - czytamy w poradniku firmy. Z kolei, stawiając telewizor w zacienionym miejscu, z dala od okna i zmniejszymy jasność ekranu o 50 proc., zredukujemy zużycie jego energii o 35 proc.
Wymierne korzyści dla wszystkich
E.ON wylicza, że gdyby każdy polski dom zużywał rocznie 100 kWH mniej, to wciągu roku oszczędzilibyśmy tyle energii ile uzyskuje się z ok. 150 tys. ton węgla. Aby zaoszczędzić te 100 kWH w domu wystarczy np. 2 razy rzadziej korzystać z czajnika elektrycznego.